Cevdet Mete ‘Tarımın reçetesi hazır’

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
506 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Sakarya Ticaret Borsası geçtiğimiz günlerde açıklanan ve 2017 yılı itibariyle yürürlüğe girecek olan Milli Tarım Projesini değerlendirdi.

SAKARYA
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete büyümeden istihdama, enflasyondan gıda arz güvenliğine kadar ekonominin ve yaşamımızın temelinin tarım odaklı olduğunu belirterek reform paketinin, oldukça yerinde tespitler çerçevesinde detaylı bir eylem planı olduğunu söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Mete tarım politikaları, ülkelerin siyasal, ekonomik ve sosyal politikalarının en önemli unsuru konumundadır. Başbakanımız tarafından açıklanan Milli Tarım Projesinin ana hedefinin kendine yetebilen bir Türkiye için tarım ve hayvancılıkta üretimi artırmak olduğu anlaşılıyor. İyi bir reçete olan Milli Tarım Projesinde havza bazlı desteklemeyle çiftçimiz havzalarda nelerin yetişeceğini önceden bilerek ona göre yönlendirilecekler. Bu sayede daha düzenli bir ekim politikası gelişecek, arz talep dengesizliği yaşanmayacak. Özellikle mazotta verilecek yüzde ellilik destek ve gübrede uygulanacak yüzde yirmi üçlük indirimin üreticiyi memnun eden bir uygulama olduğunu belirterek çiftçimizin yüzü gülecek dedi.

Mete paketteki hayvancılığın tekrar canlandırılmasıyla ilgili damızlık çiftliklerin kurulması, meraların korunması ve geliştirilmesi önemli reformlardır. Hayvancılıkta yapılmak istenen üretimin, ticaretin ve ihracatın planlanması. Bunlar gerçekleştirilebilirse Türkiye, hayvancılıkta düştüğü krizden çıkabilir. Dışa bağımlılığımız dolayısıyla döviz kaybımız azalır. Bu reformlar kendi kaynaklarımızı harekete geçirecek nitelikler taşımaktadır dedi.

Cevdet Mete Milli tarım reformunun olumlu sonuç verecek doğru politikalar olduğunu belirterek yazılan reçetenin rasyonel kullanılmasıyla birlikte Türkiye’nin tarımdan çok para kazanabileceğini, yüz milyonlarca insanı besleyebileceğini dolayısıyla mutlu çiftçilere sahip olabileceğini ifade etti.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR