ENGAGE Projesi’nin 4. toplantısı Romanya’da yapıldı

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
251 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

“Avrupalı İşverenler, yöneticiler ve paydaşlar için anahtar kategori olarak Kurumsal Sosyal Sorumluluk- ENGAGE Projesi’nin 4. Toplantısı Romanya’da yapıldı

Kocaeli Ticaret Odası tarafından yürütülmekte olan ENGAGE Projesi’nin 4. toplantısı Romanya’nın Bükreş şehrinde 10-13 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlendi. Toplantıya Türkiye’den Kocaeli Ticaret Odası’nı temsilen 2 uzmanın yanında İstanbul Valiliği’nden iki uzman ve Avrupalı proje ortaklarından da ikişer uzman katıldı. Proje çalışmalarının masaya yatırıldığı iki günlük yoğun toplantıda Kurumsal Sosyal Sorumluluk’un (KSS) Küçük ve Orta Boy İşletmelerde (KOBİ) neden önemli olduğu ve işletmelerin KSS politikasını kurumsal yönetim ilkelerine nasıl adapte edecekleri konuları tartışıldı.

BAKAN BOZKIR’A ENGAGE SUNUMU
Toplantı dahilinde Bükreş’i ziyaret Eden Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Volkan Bozkır ile de bir araya gelme şansı bulan proje ekibi Volkan Bozkır’la beraber Bükreş’te bulunan Atatürk büstüne çelenk koydu ve şehitlik ziyaretinde bulundu. ENGAGE Projesi’ni Bozkır’a anlatan ekip, ayrıca toplantı sonrasında Bükreş’teki Türk işadamları derneği olan TIAD’ı da ziyaret ederek proje çalışmaları hakkında onlara da bilgi verdi.

Toplantıda ortaklarla aşağıdaki konularda mutabakata varıldı:
1. KSS ifadesi, kurumsal kelimesine karşın hem sosyal, hem de çevresel konuları ele almaktadır.
2. KSS iş stratejileri ya da faaliyetlerinden ayrı düşünülemez ve düşünülmemelidir.
3. KSS, iş stratejisi ve faaliyetleri içine çevresel ve sosyal konuları dahil etmektir.
4. KSS gönüllülük esasına dayalı bir faaliyettir.
5. KSS’nin bir başka önemli açılımı da şirketlerin kendi iç ve dış paydaşlarıyla paylaşımlarda bulunmaları ile ilgilidir (çalışanlar, müşteriler, komşular, kamu aktörleri vb.).

Bu konular çerçevesinde projenin fikri çıktıları tekrar gözden geçirildi ve ürünler revize edildi. Son şekli verilen ürünlere www.engage4.eu adresinden ulaşabilirsiniz.

ENGAGE Projesi Fikri Çıktıları:
1. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Üzerine Kıyaslama Özet Raporu
2. Kurumsal Sosyal Sorumluluk öz değerlendirme Aracı ve Açık Öğretim Kaynaklarını barındıran bir platform
3. İşverenler, yöneticiler ve paydaşlar için ENGAGE Sektörel Kurumsal Sosyal Sorumluluk Eğitim Materyali
4. Kurumsal Sosyal Sorumluluğu arttırmak için ENGAGE Bütünleştirici Rehberi

Projenin ilk aşaması fikri ürünlerin oluşturulması ve geliştirilmesini kapsarken ikinci bölümü geliştirilen bu ürünlerin yaygınlaştırılması üzerine odaklanacak. Proje çerçevesinde ortak ülkelerde:
1. Şubat ayı içerisinde kurum için kısa süreli eğitim faaliyetleri düzenlenerek ürünlerin geçerliliği test edilecektir. Her ülkede kurum içi etkinlikler bazında düzenlenecek bu eğitimlere en az 10 uzmanın katılması hedeflenmektedir.
2. Mart ayında her ülkede (Türkiye’de iki kere organize edilecek) 20 kurumdan 20 uzmanı davet ederek Sosyal Sorumluluk kitleri kullanılarak bir eğitim yapılarak geliştirilen bu ürünün dışarıdaki kurumlar üzerindeki etkisi test edilecektir. Bu eğitim çerçevesinde ayrıca kurum personellerinin kurumsal sosyal sorumluluk öz değerlendirme anketlerini cevaplandırmaları da sağlanarak KSS konusunda kurumlarının hangi seviyede oldukları da test edilmeye çalışılacaktır.
3. 18 Mayıs 2016 tarihinde Kocaeli’nde projenin final konferansı düzenlenerek KSS konusunda geliştirilen ürünler kamuoyuna tanıtılacaktır.
KSS konusuna önem veren Kocaeli Ticaret Odası, KSS bilincinin Kocaeli’nde yerleştirilmesi için çalışmalarına hız vermeden devam edecek.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR