Fındıkta Külleme Hastalığı için gerekli tedbirler alınmalı

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
301 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Doğu Karadeniz bölgesinde yoğun olarak görülen ve ilimizde de giderek artan Fındıkta Küllenme Hastalığı ile ilgili olarak Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sakaryalı üreticileri uyardı.

Cevdet Mete konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Bu hastalık geçmiş yıllarda da görülüyordu fakat çok fazla zarar vermiyordu. Maalesef son yıllarda gerek mevsimsel değişimler gerekse gerekli tedbirler alınmadığı için ciddi hasarlar vermeye başladı. Doğu Karadeniz bölgesinde ilimizden daha yoğun görülmektedir. İlimizdeki fındık bahçelerinde de etkili olmaya başlayan külleme hastalığının mantar hastalığı olması nedeniyle eğer gerekli tedbirler alınmazsa hızlı bir şekilde yayılarak ciddi hasarlar verebilir. Külleme hastalığında bitkinin iyi beslenememesi nedeniyle fındık gelişimi bundan olumsuz etkilenmekte buda fındıkta kalite ve verimin düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle üreticimiz tarafından hastalık ciddiye alınmalı, bahçelerde gerekli tedbirler alınarak zirai mücadele yapılmalıdır.

İlimizde giderek yayılan hastalığının mücadelesinde üreticilerimizin ilaçlama hususunda çok hassas davranması gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı olarak piyasada zirai ilaçlar bulunmaktadır. Özellikle ilaçlamanın bitki koruma ürünleri önerilen dozda ve zamanda kullanılarak bilinçli ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Ayrıca üreticimiz fındığını korumak rutubeti önlemek için bahçe otlarının temizlenmesinde dikkatli olmalıdır. Budama iyi bir hava sirkülasyonu ve güneşlenme sağlayacak şekilde yapılmalıdır Hastalıkla mücadele edilmemesi durumun da verim ve kalite olumsuz etkilenerek bu olumsuz etkide ürün de rekolte düşüklüğüne sebep olmaktadır. Hastalığın kalite ve verimde düşüşlere neden olmasını istemiyorsak üreticimiz sarı altın fındığına sahip çıkmalı gerekli tedbirleri almalıdır.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR