‘Gayrimenkul Sertifikaları Ülke Ekonomisine Katkı Sağlayacak’

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
200 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Gayrimenkul Sertifikalarının ülkemize katkısı olduğunu belirten Durmuş, “Bu model ile gayrimenkul projelerinden 1 metrekare bile satın almak mümkün.” dedi.

SAKARYA
Şehir Plancısı ve Spk lisanslı Sorumlu Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Bahar Durmuş, Gayrimenkul Sertifikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sertifikalar hakkında geçtiğimiz Ağustos ayında resmi gazetede yayımlanan tebliği değerlendiren Durmuş, bu tebliğ ike Türkiye’nin gayrimenkul projelerine finansman sağlamada alternatif bir modelin önünün açıldığını söyledi.

“1 METREKARE BİLE GAYRİMENKUL ALABİLİRSİNİZ”
Gayrimenkul sertifikasının kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması ve sürecin önü açılması amacıyla hükümetin 2016 Eylem Planında yer alan bir ibare olarak karşımıza çıktığını hatırlatan Bahar Durmuş, “Bu model ile gayrimenkul projelerinden artık 1 metrekare bile satın almak mümkün. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş’ın da daha önce yaptığı açıklamada görüyoruz ki uygulama ile vatandaşların devlet güvencesinde konut projelerinden metrekare bazında sertifika alabilmeleri ve bu sertifikalardan gerekli miktarda almaları durumunda inşa edilen gayrimenkulün bağımsız bir bölümüne sahip olabilmelerinin yolu açıldı. Ayrıca belediyeler de gayrimenkul sertifikası ihraç edebilecek. Böylece yatırımcılar değer artış kazançlarına ortak olabilecekler.” dedi.

“ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR”
Gayrimenkul Sertifikası Modelinin avantajlarından söz eden Durmuş, “Bu sertifika modeli gayrimenkul satışında esneklik ve kolaylık getirdiği gibi bireysel ve kurumsal yatırımcılar olmak üzere küresel ağda geniş müşteri kitlelerine ulaşmaya imkân tanıyacak başlıca avantajlar sağlayacaktır. Yatırımcılar açısından alternatif yatırım aracı olup, gayrimenkul projelerine metrekare bazında katılım sağlayacak, projelerin değer artışından getiri elde etme imkânı sağlarken satın alma gücünü koruyacaktır. Sermaye Piyasası tebliğine göre tüm aşamaların kontrol altında borsada işlem görecek olması nedeni ile güvenilir, şeffaf, kolaylıkla nakde dönüştürülebilir, Faizsiz sermaye piyasası yatırım aracıdır. Ülkemiz açısından ekonomik ve sosyal faydaları; Tasarrufların yatırıma dönüşmesi, konut sorununun çözümü, kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleşmesinin önünün açılması, yeni gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve gayrimenkul sektörünün büyümesine yardımcı olurken, yabancı yatırımcıların ilgisini çekerek döviz girişi sağlaması, gayrimenkul projelerine ilgiyi arttırarak gayrimenkul sektörü ve sermaye piyasalarının hareketlenmesinde etkili olarak ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN”
Sertifikaların güvenilirliğine de dikkat çeken Spk lisanslı Sorumlu Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Bahar Durmuş, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; SPK’nın tebliğinde gayrimenkul sertifikalarına konu projelerin, gayrimenkullerin her aşamasında piyasa değerlerinin tespitini Sermaye Piyasası Kurulunca yetkilendirilmiş Gayrimenkul Değerleme Anonim Ortaklıkları tarafından yapılacağı belirtilmektedir. Spk tarafından yetkilendirilmiş Bağımsız Gayrimenkul Değerleme şirketlerinin Sorumlu Değerleme Uzmanlarınca onaylanan değerleme raporları ile birlikte Gayrimenkul Sertifikalarının güvenilirliği ve şeffaflığı desteklenmiştir.
Gayrimenkul Sertifika Modelinin ülkemiz açısından beklenen ekonomik ve sosyal faydaları ile hedefine ulaşacağı görüşündeyim. Ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR