TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
987 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Jack Steak House İstiklal Mahallesi 2.Cadde No:69/A Serdivan/Sakarya
  • TELEFON: 0 (264) 273 63 54
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

jack-steak-house-m

Hakkında

2015 yılında farklı mimarisi ile Sakarya’nın tek et restoranı olarak kapılarını misafirlerine açan Jack Steak House en kaliteli ve en lezzetli etleriyle siz değerli müşterilerimizin hizmetine girmiştir.

Menü

GÜNÜN ÇORBASI İçeriği güne özel değişen lezzet…

DANA CARPACİO Özenle seçilmiş dana bonfileden çiğ denecek kadar az pişmiş Akdeniz yeşillikleri ve özel sosu ile soğuk olarak servis edilir.

DANA ROZBEEF Dana kontrafile kısmından özel baharatlar ile harmanlanıp fırınlanarak pişirilip soğuk et olarak servis edilir.

KUZU FÜME Kuzu but kısmı duman ile pişirme yöntemi ile hazırlanıp soğuk olarak servis edilir.

DANA DİL FÜME Dana dil kısmı duman ile pişirme yöntemi ile hazırlanıp soğuk olarak servis edilir.

LOKUM BONFİLE Dana bonfile, Zeytinyağı, karabiber ve tuz ile marine edildiğinde lezzeti dayanılmazdır.

BONFİLE SPAGETTİ Dana bonfilenin uç kısımlarından hazırlanır.yaprağı andıran şekilde ince dilimlenir. Özel baharatları eşliğinde tereyağı ile pişirilip servis edilir.

MANTAR DOLMASI Özenle hazırlanmış sebze ve kremalı harcı ile mantarları içi doldurulup fırınlanarak güveçte servis edilir.

CHEESBURGER Özenle hazırlanan satır kıyması ile kendimize has köftemiz, patates kızartması ve ceddar peyniri ile servis edilir.

BURGER Özenle hazırlanan satır kıyması ile kendimize has köftemiz patates kızartması ile servis edilir.

JACK BURGER Özel sosuyla marine edilen bonfile patates kızartması ile servis edilir.

BABY BURGER Özenle hazırlanan satır kıyması ile kendimize has köftemiz patates kızartması ile 2 adet mini olarak servis edilir.

ILIK BONFİLELİ SALATA Salata harmanı üzerine dilimlenmiş bonfile parçacıkları ve sosu ile maskolin servis edilir.

AKDENİZ SALATASI Akdeniz yeşillikleri ile elde ettiğimiz salata harmanı üzerine tulum peyniri ve ceviz ile servis edilir.

MEVSİM SALATA Mevsim yeşillikleri havuç ve kırmızı lahana özel sosuyla servis edilir.

ROKA SALATASI Özenle seçilen roka harmanı ve permesan peyniri, ceviz, domates ile servis edilir.

DANA ANTRİKOT Büyükbaş hayvanlarda göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan kemiksiz ettir. Özel soslar ile marine edildikten sonra servis edilir.

KUZU ŞİŞ Kuzunun arka ayaklarına but denir. But eti yağsız ve yumuşak olur. Kuzunun en lezzetli yeridir. Özel soslara marine edildikten sonra pişirilip servis edilir.

BREZİLYA ŞİŞ Dananın bonfile kısmından madolyon şeklinde kesilip sebze yatağında servis edilir. 

KUZU PİRZOLA Kuzunun sırtındaki ön bölümdür, bütün olarak pişirilirse, güzel kızarmış olur. Ama daha çok bu bölümdeki kaburga kemikleri tek tek yani kalem kalem ayrılır ve pirzola veya kemiksiz pirzola olarak pişirilir.

KASAP KÖFTE %70 Dana kıymasından, %30 kuzunun döş kısmından, bize özgü baharatlarla harmanlanıp, özel sosuyla servis edilir.

NEWYORK STEAK Dananın sırt bölgesinden elde edilen but kısmına yakın olan bölümden çıkan steaktir. Özel dolabında sizler için özenle dinlendirilen ortayağlı bir ettir.

DALLAS STEAK Dananın sırt bölgesinde bulunan kol etine yakın olan bölümünden çıkan, içerisine haritaya benzer şekilde yağ işlemiş olan yumuşak, lezzetli yatay kesilmiş steaktir. Özel dolabında sizler için özenle dinlendirilen ortayağlı bir ettir.

T-BONE STEAK T-Bone Steak dananın sırt bölgesindeki omurgasının her iki omur kemiğinin ortadan ikiye bölünmesi ile yapılır. Her bir yarım omur kemiğinin bir yanında kontrfile, bir yanında bonfile olan steak’e T-Bone denir. Yani kontrfile ile bonfile arasından geçen T şeklindeki kemikten ismini alır. Özel dolabında sizler için özenle dinlendirilen ortayağlı bir ettir.

PEPPERSTEAK Dana bonfilenin orta kısmından elde ettiğimiz parca dövülmüş karabiber ile marine edildikten sonra kendine has biber sosu ile servis edilir.

PETİŞATO Dana bonfilenin orta kısmından çıkar. Özel sebzeler ile marine edildikten sonra sosları ile birlikte masada servis edilir.

ŞATOBİRYAN Dana bonfilenin sinirlerinden arındırılmış üzt kısmıdır.özel baharat ve sos ile marine edildikten sonra kendi pişirme tekniği ve 3 değişik sos ile masada servis edilir.

DANA FİLEMİNYON Dana bonfileden yapılır. Madolyon şeklinde kesildikten sonra özenle hazırlanmış mantarlı sos ile servis edilir.

KUZU KABURGA (KRAL TACI) Kuzunun pirzola kısmından bütün haliyle taç şeklinde özel baharatlar ve iç pilav eşliğinde önsipariş üzerine hazırlanır.

SUFLE Dondurma ve krema eşliğinde güveçte servis edilir.

BAKLAVA Gazi Antep yöremizden özel olarak getirtilen baklava, Maraş’ın meşhur keçi sütünden elde edilen “Kesme Dondurması” eşliğinde servis edilir.

KIZARMIŞ DONDURMA Kesme dondurma panelenerek özel sos ile servis edilir.

DONDURMALI MEYVE SALATASI Mevsim meyveleri küp şeklinde doğranıp özel sos ile tadlandırılıp üzeri dondurma ile taclandırıldıktan sonra kup bardağında servis eldir.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR