‘Macaristan’a Daha Fazla Türk’ü Bekliyoruz’

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
206 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Hun ve Türk kökenli milletlerin gelenek yaşatıcısı Kurultay’ın organizatörü ve Macar Turan Vakfı Başkanı  PhD. Bíró András Zsolt’un davetine, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Yönetimi icabet etti. Davet üzerine gerçekleşen ziyaret Macar Turan Vakfı Genel Merkezinde 1,5 saat sürdü. Başkan PhD. Bíró András Zsolt, Osman Şahbaz Başkanlığındaki TÜMİŞAD heyetini samimi bir şekilde kapıda karşıladı.
Orta Avrupa’daki en büyük Turan Kurultayı
Kafkasya bölgesine has çay ve kuruyemiş ikramı ile başlayan görüşmede, Başkan Bíró András Zsolt ” Davetimize icabetiniz bizleri çok memnun etti. Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyorum. Yakında Türkiye ziyareti proğramım olacaktı, İstanbul’daki Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı’nın bu yıl aralık ayındaki kurultayına katılmayı çok istemiştim. Ancak Özbekistan’daki genel seçimlere Macaristan’ı temsilen Macar heyetin içinde olacağımdan Türkiye’deki bu kurultaya üzülerek katılamayacağım. Macarlar, komşu ülkelerde kendilerine benzeyen akrabalarının olmamasına rağmen Avrupa’da kültür ve geleneklerini en iyi şekilde koruyabilen bir toplumdur. Üçyüz yıl boyunca Avusturya’lılar tarafından, Macarların kendi kökenlerini araştırıp aynı köklerden geldiği Türklerle yakınlık kurmamaları için asimile edilmeye çalışılmışlardır. Komünizm döneminde Ruslar da Avusturyalıların benimsediği Türkleri kötüleme politikalarını benimsemişlerdir. Hungoroloji ve Türkoloji ile uğraşan bilim adamları da Ruslar tarafından yetiştirilmiş ve Rusların istediği şekilde yanlış bilgilerle eğitim veriyorlardı. Turan akımı ilk olarak 1905 yılında Macaristan’da ortaya çıkmıştır. Macaristan’da ilk Turan Derneği kurulduğunda 340 bilim adamı derneğin üyesiydi. Macaristan’da her iki yılda bir düzenlemekte olduğumuz Büyük Kurultay Günlerine her geçen yıl katılım artarak devam etmektedir. Macaristan’a daha fazla akraba Türk’ü bekliyoruz. 2016 Yılı katılımı 300 000 kişiyi bulmuş ve bütçemiz 550 000 euroya ulaşmıştır. Bu süreç içerisinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA’nın büyük desteklerini minnet ve şükranla burada ifade etmeliyim. Orta Avrupa’daki en büyük Turan Kurultayını düzenliyoruz.” dedi.
İki dost ülke ilişkileri güçlenerek gelişerek
Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz konuşmasında, ” Nazik davetiniz için teşekkür ederim. Birçok defa şahsımında katılmış olduğum, yapmakta olduğunuz Kurultay Günleri ile iki dost ülke ve akraba milletler arasındaki sosyokültürel ilişkilere katkılarınızdan dolayı memnuniyetimi ifade etmeliyim. Son yıllarda Türk Macar ilişkilerinin artarak devam etmekte olduğunu büyük bir hazla takip edip destek oluyorum. Türkiye’nin nadir ülkelerle imzalamış olduğu Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Anlaşması Macaristan ile de yapmış olması ayrıca bizleri çok mutlu etmiştir.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA ve Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü’nün bu karşılıklı ilişkilere başarılı katkıları ayrıca bizleri memnun etmektedir. Umuyorum ki, Türkiye’de yeni kurululan ve yakın gelecekte Macaristan’da da faaliyetlere başlayacağını ümit ettiğim ”Türkiye Maarif Vakfı” da eğitim alanında gerekli katkılarını sunacaktır.
Her yıl Türkiye’den gelen turist sayısı arzu edilen sayıda bulunmamaktadır. İstatistiki verilere bakıldığında turistlerin ortalama konaklama süresi 2.7 gecedir. Bu noktada Macaristan’a Türkiye’den gelen turist sayının artırılması için çabalarımızı devam ettirmeliyiz. İki dost ülke ilişkileri güçlenerek gelişiyor” dedi.
TÜMİŞAD heyetini bir dahaki Kurultay’a devat ederek Başkan Osman Şahbaz’a manda derisi üzerine kabartma olarak işlenmiş ”Turan Savaşçısı” portresi hediye etti. Osman Şahbaz’da Bíró András Zsolt’a Kayseri Erciyes Dağı kompozite edilmiş porselen tabak hediye etti. Görüşme karşılıklı hediyeleşme ile sona erdi.

Macar Turan Vakfı Başkanı Bíró András Zsolt’u ziyarette Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz ile birlikte Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emin Altaç, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yıldız, TOBB Üniversitesinden Burak Us, Macar Turan Vakfı Müdürü Levente Ladvenszky, İstanbul Temsilcisi Erdinç Tunçbilek hazır bulundu.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR