Mustafa Yıldız ‘artık değişip, gelişme zamanı’

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
230 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Mustafa Yıldız ‘tamamıyla halkımızı desteklemek için devlet tarafından kurulan TARSİM’in daha da gelişmesi için artık halkımızında adım atma zamanı geldi, geçiyor’ dedi.

Sigortacılık çok eskilere dayanmaktadır. Sigortacılıkla ilgili ilk düzenlemeler Hamurabi Kanununda ticaret kervanlarının soygunlara karşı korunmasına yönelik olarak yapılmıştır. Roma ve Yunanlılarda deniz ticaretindeki çeşitli tehlikelere karşı çeşitli şekillerde yardımlaşmayı ortaya çıktığı görülmektedir. Modern sigortacılığın İngiltere ,Fransa gibi Avrupa ülkelerinde 17.yüzyıldan itibaren başlamış olmasına karşın,tarım sigortalarının ancak 18.yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlamış olmasının,bu sektörün özelliğinden kaynaklandığı söylenebilinir. Ülkemizde maalesef 2006 yılında çıkan bir yasayla yürürlüğe girdi. TARIM sigortalarının 10. yılını kutladığımız bu günlerde TARSİM dünyaya örnek olan bir kuruluş olmasına rağmen bence arzu ettiğim yerde değil. Bu, halkımızın bu konuda yeterli bir bilince sahip olmadığını göstermektedir. Tamamıyla halkımızı desteklemek için devlet tarafından kurulan TARSİM’in daha da gelişmesi için artık halkımızında adım atma zamanı geldi, geçiyor.

TARSİM bir zenginleşme aracı değil. Zarar ve ziyana uğramış olan köylümüzün kalkınması için bir araçtır. Bugün Hollanda’da TARSİM’in muadili olan kuruluş tarafından hayvanların % 99’i sigortalanmış durumda. Ülkemizde ise henüz bu oran % 10 seviyelerinde. Devletimiz kanunu çıkarmış,maddi desteği sağlamış ama buna rağmen halkımız buna yeterince ilgi göstermiyor. Sevgili vatandaşlarımız artık kendimizi bilimsel olarak araştırma ve geliştirme zamanı. Tarım sigortalarına sahip çıkalım. Bu kültürün artık ülkemizde yerleşmezi elzemdir. Nasıl ki trafikte sigortasız bir araca binilmiyorsa, bu ülkede sigortasız bir hayvan yada TARSİM’in diğer alanlarında sigortasız araç kalmasın. Sigortalama sayısı arttıkça primler otomatik olarak düşecek. Vatandaşımızın ödeyeceği prim 1 litre sütü geçmeyecektir. Sevgili vatandaşlarımız artık değişip, gelişme zamanı’ dedi.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR