Sakarya’da esnaflar mesleğe donanımlı başlayacak

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
276 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Sakaya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB), yeni üyelerine kalıcı ve başarılı olabilmenin kapılarını açan eğitimlere başladı. Artık esnaf ve sanatkarlar mesleğe donanımlı başlayacak.

SAKARYA
Geçtiğimiz ay ilki gerçekleştirilen eğitimin ikincisi, önceki akşam SESOB Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Ekim ayında kayıt olan yüzün üzerinde esnaf ve sanatkarın katıldığı eğitimde konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan, eğitime karşı gösterilen duyarlılığa teşekkür etti.

ANKET YAPTIK

Alişan, oda başkanları ile birlikte yeni üye olan esnaf ve sanatkarlara nasıl faydalı olabileceklerini düşündüklerini belirterek, “Ay içerisinde yeni üye olmuş arkadaşlarımızı bir araya getirerek, onlara müşteri ilişkileri ve memnuniyeti, satış pazarlama konusunda nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini, iletişim ve beden dilinin önemini, SGK ve muhasebe uygulamaları, KOSGEB ve Esnaf Kefalet kredilerinin nasıl kullanılabileceğinin yanında, Ahilik Kültürünü anlatalım istedik. Bu başlıkları seçerken de yeni üye olmuş arkadaşlarımız arasında anket yaptık. Onlar bize ‘bu konularda bilgi sahibi olursak faydalı olur’ dediler. Bizde onların istekleri doğrultusunda , onlara fayda sağlayacak konu başlıklarını oluşturarak, böyle bir eğitime başladık” dedi.

HASSAS OLMALIYIZ

Sosyal güvenlik SGK ve Bağ-Kur’un öneminin altını çizerek konuşmasına devam eden Başkan Alişan, “Siz Bağ-Kur’lusunuz, yanınızda çalıştırdığınız kişi SGK lı. Bu konuda çok hassas olmamız gerekli. Sigortasız işçi çalıştırdığımızda ne kadar büyük cezalar gelebileceğini, sermayenin üzerinde ceza olabileceğini de bilmemiz lazım. Bu yükü asgariye indirmek için çıraklık okullarına kayıt yaptırabiliriz. Eskiden 18 yaşa kadar olan kayıtlar, bugün artık 30 yaşında olsan yapılabiliyor. Yanınızda çalıştırdığınız kişileri mesleki eğitim almaları için çıraklık okuluna kayıt yaptırabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

HER AYIN İLK ÇARŞAMBASI

Bu eğitimlerin, her ayın ilk Çarşamba günü SESOB Konferans Salonu’nda saat 18.00 de gerçekleşeceğini de kaydeden Başkan Alişan, “Farklı bir konuda talep olması halinde kendimizi değiştirebiliriz, revize edebilir, farklı konular ilave edebiliriz. Sizin mesleki açıdan gelişmeniz için daha neler yapılması gerekiyorsa, biz her şeye açığız.  Bizim, sizlerin emrinde olduğumuzu bir kez daha söylemek istiyorum. Biz size gereken yardımı, gereken bilgi akışını sağlamak için görev yapıyoruz. Onun için bu akşamki katılımızı son derece önemli” diye konuştu.

2 SAAT SÜRDÜ

SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın konuşmasının ardından yaklaşık 2 saat süren eğitim başladı. Eğitimin ilk bölümünde SESOB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Alkın,  ‘Satış –Pazarlama’, ‘Müşteri İlişkileri ve Memnuniyeti’, ‘İletişim ve Beden Dili’ konularında sunum yaptı.

AĞRI KESİCİ DEĞİL

Satış ve pazarlama arasındaki farklar, satış yapmanın sırları, müşteri ilişkileri ve müşteri memnuniyeti, iletişim ve beden dilinin satışta önemine değinen Cengiz Alkın,  “Burada vereceğimizi hiçbir şey bir hap, bir ağrıkesici değildir. Sizlerin kalıcı, başarılı esnaf olmanız, 3 ay, 6 ay sonra işlerinizi kapatmanızı mümkün olduğu kadar engellemeye yönelik katkıda bulunmak için buradayız.  Her gün sicil servisimize yaklaşık 30 tane yeni kayıt geliyorsa, 10 tanede terk geliyor. Belki de tarlanızı, hayvanınızı sattınız, yıllarca yaptığınız birikiminiz ile bir işyeri açtınız. O paranızın kazanca dönüşmesi gerekir. Ama belli bir süre sonra yürütemeyip kapattınız ve her şeyiniz gitti. Bu sizin kadar bizi de üzer. Bu nedenle de bu eğitimin hepinize faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

PSİKOLOG OLMALISINIZ

Esnaf ve sanatkarlığın temelini oluşturan satış ve pazarlamanın tanımı ile sunumuna başlayan Alkın, satışta birçok müşteri tipi ile karşılaşıldığının da altını çizerek, satıcının bir psikolog olmak zorunda olduğunu söyledi.  Çok değişik müşteri tipleriyle karşılaşıldığını belirten Alkın, “Psikolog gibi müşteriyi anlamak zorundasınız. Aslında hepimiz birer satıcı olmanın yanında müşteriyiz de. Çünkü kendi işimizde satıcı, başka bir yere alışverişe gittiğimizde müşteriyiz. O nedenle müşterinin isteklerini de kendimizden bilmeliyiz ve ona göre davranmalıyız. Bu duygu yoğunluğunu ve insanları anlamak, satış başarısında büyük etkendir. Müşteriye onu özel olduğunu hissettirmelisiniz” şeklinde konuştu.

MUHASEBE UYGULAMALARI VE KREDİLER

Eğitimin ikinci bölümünde ise SESOB Sicil Müdürü Ufuk Dağ, ‘Basit ve Gerçek Usulde Vergiler, ‘SGK’, ‘Esnaf ve Sanatkarların Tutacağı Muhasebe Kayıtları’, ‘KOSGEB’ ve ‘Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri’ tarafından verilen destek kredileri hakkında geniş kapsamlı bur sunum yaptı.  Esnaf kimdir ve esnaf olabilmek için hangi şartların oluşması gerektiğini de anlatan Sicil Müdürü Ufuk Dağ, Ahilik Kültürü hakkında da bilgi verdi.

SERTİFİKA VERİLDİ

Birçok oda başkanının da hazır bulunduğu eğitim sonunda katılımcılara eğitim sertifikaları verildi. Eğitime katılan esnaf ve sanatkarlar, eğitimin oldukça verimli bulduklarını belirterek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR