28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

6 ayda 7 bin 383 kişi işe yerleştirildi

- REKLAM -

Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2015 yılı 3. olağan Temmuz ayı toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2015 yılı ilk 6 aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildi. Buna göre, Sakarya’da İŞKUR’a işverenlerden 2015 yılının ilk 6 aylık dönemde 14.551 kişilik işgücü talebinin geldiği, yine bu dönemde İŞKUR aracılığıyla 7.383 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu, ayrıca, İŞKUR’ un meslek kursları, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın ilk üç ayında toplam 5.501 kişinin faydalandığı, düzenlenen kurs ve programlar için 8.329.116,81TL ödenek kullanıldığı belirtildi.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Vekili Hüseyin KESKİN, ‘son teşvik mevzuatı kapsamında işbaşı eğitim programlarıyla gerek işverenlerin gerekse iş arayanların büyük bir ilgi gösterdiğini ve programlarla istihdam sayılarının çok daha fazla artacağını öngörmekteyiz. Özellikle, işbaşı eğitim programlarında katılımcılara 7 aya yakın süreyle günlük 38,48 TL üzerinden aylık bazda asgari ücretin neti kadar verdiğimiz ücret nedeniyle işverenlerimizin iş öğrenme ve adaptasyon maliyetlerini karşılamaktayız. İş arayanlar açısından iş deneyimi ve işletme kültürü kazanılması bakımından olduğu kadar yeni bir meslek öğrenme açısından da önemli olan bu programlara katılım artması son derece memnuniyet vericidir. Diğer taraftan, İlimizin Kurum kayıtlarındaki istihdam verilerine baktığımızda, işe yerleştirmede bir önceki yıla göre %17’lik artışın olduğunu, önümüzdeki günlerde istihdam teşvikinin bu rakamları daha da yukarılara çıkaracağı düşünülmektedir’ dedi.

Sakarya Vali Hüseyin Avni COŞ, Sakarya’nın istihdam sayılarının artarak büyümesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, ‘bu artışı daha da yukarılara çekecek olan motivasyon unsurlarından biri de teşvik yasasıyla getirilen uygulamalardan işverenlerin ve iş arayanların daha fazla yararlanmasının sağlanması önem arz etmektedir. Bu anlamda, işverenleri ve iş arayanları İŞKUR programlarından daha fazla yararlanmaya davet ediyorum’ dedi. Vali Coş, kurs ve iş başı eğitim programlarının uygulandığı işyerlerinde söz konusu kurs ve programların istihdama katkısının ve sonuçlarının izlenerek, işyerlerinin bu doğrultuda değerlendirmesine vurgu yaptı.

 

Son Haberler

Diğer Haberler