32.1 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 17, 2024

ABD, yatırım için Türk firmalara kapılarını açtı

- REKLAM -

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile “ABD Firmaları ile İş Yapmak, Finansman Programları ve ABD’de Nasıl Yatırım Yapılır?” konulu toplantıya ev sahipliği yaptı.

SATSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, ABD İstanbul Başkonsolosu Darie Darnell, Ticaret Konsolosu John Cornado, Vize Konsolosu Jennifer Ham, Ticaret Ateşe Yardımcısı Perim Akgüner, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş, SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu Başkanı Ali İhsan Güneş ve Komisyon Üyeleri, Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Behlül Bayrak, TOBB Sakarya İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Mertcan Korkmaz ile çok sayıda ilgili firma temsilcisi iştirak etti.

Söz konusu toplantıda, Amerika’da yatırım yapmak için neler gerektiği, hangi yatırımın hangi eyalette doğru olacağı, firma kurma süreçleri ile verilen destekler ve teşvikler yatırımcıların merak ettiği birçok konu ile ilgili bilgiler verildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, ABD ile ekonomik ilişkilere önem verdiklerini belirterek,” Bugün burada Cumhuriyetimizin ilk yıllarından beri iyi ilişkiler içinde olduğumuz ABD ile ülkemiz arasındaki ticaretin gelişimi, bundan sonra yapılacak hizmetin yollarını açmak üzere bir çalışma gerçekleştirdik. Katılımlarından ve verecekleri değerli bilgilerden dolayı Sayın Başkonsolos Daria Darnell ve beraberindeki heyete SATSO adına teşekkür ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ise, Sakarya’da ve SATSO’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sakarya’nın Türkiye’nin büyümesindeki önemi hakkında öğrendiklerim beni çok etkiledi. Kamu verilerine göre Sakarya 2018 yılında 5.6 milyar dolar üzerinde mal ihraç etti. Birkaç yıl öncesi ile karşılaştırdığımızda iki kat arttığını görüyoruz. Hiç şüphe yok ki bu büyümede Oda ve üyelerinin büyük bir payı var. ABD ve Türkiye’nin uzun yıllardır süren bir dostluğu var. Öğrencilerimiz birbirlerinin ülkelerinde eğitim görüyor. Şirketlerimizin sağlam ve her geçen gün büyüyen ticari bağları da mevcut. Amerika, Türkiye ile geçmişten gelen başarılı ticari ilişkilerini ve işbirliklerini devam ettirme konusunda kararlıdır.”

Konuşmasının devamında yatırım avantajlarını içeren SelectUSA programından hakkı da bilgi veren Başkonsolos Darnell, “ Amerika dünyanın en büyük tüketici pazarıdır. Ekonomisi her geçen gün daha da büyüyor. Farklı sektörlerden en yetenekli profesyoneller Amerika’yı tercih ediyor. Binlerce yerel eyalet ve bölgesel kalkınma ajansı, şirketlerin başarılı olmasına yardımcı olmak için çeşitli programlar, teşvik ve istihdam eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin Amerika’ya yatırımı 2013’ten, 2018’e kadar yaklaşık %20 artmıştır. Bugün en hızlı büyüyen yatırımlar arasında yer almaktadır ve bizler bu işbirliğini daha da gelişerek sürdürülebilir kılmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Konsolosu John Cornado, SelectUSA programı hakkında sunum gerçekleştirerek, “Görevimiz Türkiye ile Amerika arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için çalışmak. Odak noktamız da, Amerika’ya gitmek isteyen, orada iş kurmak isteyen ve yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına yardımcı olmaktır. Amerika pazarına nasıl gireriz diye merak eden firmalar için öncelikle Amerika’nın dünyanın en büyük tüketici pazarı olduğunu ve birçok yabancı firmanın Amerika’da iş yapıyor olduğunu hatırlamak gerekiyor. Amerika yatırımlara kapılarını açtı ve her eyalet yatırım yapmanız için rekabet halindeler. Yatırımlarınızı kendilerine çekmek için büyük çaba sarf ediyorlar ve teşvikler sunuyorlar.” dedi.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu Vize Konsolosu Jennifer Ham ise konuşmasında, vize işlemlerinde yapılması gerekenler, yatırımcılara tanınan ayrıcalıklar gibi iş dünyası temsilcileri tarafından merak edilen konularda bilgiler verdi.

Gerçekleştirilen sunumların ardından toplantı soru-cevap bölümü ile sona erdi

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler