15.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

Aksa Akrilik ve Ak-Kim Kimya’nın Fortune 500 başarısı

Akkök Holding bünyesinde Yalova’da faaliyet gösteren, dünyanın lider akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik ile Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, bu yıl da Fortune 500 listesinde yer alarak başarılarını sürdürdüler.

Türkiye’nin en başarılı 500 şirketinin belirlendiği Fortune 500 araştırması kamuoyuyla paylaşıldı. Faaliyetlerini Yalova’da sürdüren, Türkiye’nin tek akrilik elyaf üreticisi ve sektöründe dünya lideri Aksa Akrilik ile ihracattaki stratejik paya sahip, öncü kimyasal madde üreticisi Akkim, 13 yıldır aralıksız olarak yayımlanan listede, bu yıl da yer alma başarısını gösterdiler.

Aksa Akrilik, 2019’da gerçekleştirdiği 3.645.900.000 TL değerindeki net satış rakamıyla 95. sırada yerini alırken, kimyevi madde sektörel listesinde 5.’liğe yerleşti.

Kimyevi madde sektörel listesinde 10. olan Akkim ise genel listede 6 basamak birden yükselerek 332. sıraya çıktı. Akkim’in 2019 yılında gerçekleştirdiği net satış rakamı 953.986.499 TL olarak açıklandı.

1971 yılından beri Yalova’da faaliyet gösteren Aksa Akrilik, 1200’den fazla çalışanı, yıllık 330 bin ton üretim kapasitesi ve 502 bin metrekarelik alana yayılan üretim alanıyla dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi konumunda. Üretimdeki başarısının yanı sıra uyguladığı yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan Aksa Akrilik, geniş ürün gamı sayesinde halıdan döşemeliğe, süveterden çoraba, iplikten el örgüsüne, kadifeden kilim, battaniye, tente ve endüstriyel filtrelere kadar çok çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik ediyor.

1977 yılında Yalova’da temelli atılan Akkim ise entegre üretim tesislerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Şirket, temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, plastik ve inşaat gibi farklı sektörlere yönelik kimyasallar üreten yapısıyla sektörde özel bir yere sahip. Temel kimyasallar ve performans kimyasalları alanında faaliyet gösteren Akkim, iştirakleriyle birlikte 6 farklı lokasyonda yüksek teknolojiye sahip üretim tesisleriyle, yıllık 800.00 ton üretim kapasitesi ve 1000’e yakın çalışanıyla 6 kıtada ulusal ve global birçok markaya hizmet veriyor.

Fortune 500 hakkında

Fortune 500 Türkiye listesindeki şirketler, 2019’daki net satışlarının büyüklüklerine göre sıralanmışlardır. Net satışlar, yıl içinde ana faaliyetlerle ilgili elde edilmiş hizmet ve diğer gelirleri de kapsamaktadır. Çalışmanın amacı; satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarının belirlenmesi ve temel finansal göstergeleri ile birlikte sıralanmasıdır.

-REKLAM-

Son Haberler

Diğer Haberler