16.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

Alaçatı Turizm Derneği’nden Online hijyen eğitimi

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın nedeniyle bu yıl turizm sektörü tarihinin en ciddi sınavını verdi. Dünyanın her yerinde bu yıl turizm farklı olacak. Alaçatı Turizm Derneği, sektör çalışanların yeni sürece kısa sürede adapte olabilmesi için online hijyen eğitim programı hazırladı. Program desteği için de İzmir Kalkınma Ajansı’na başvuruldu.

Alaçatı Turizm Derneği, 5 bin kişiye ücretsiz verilecek online hijyen eğitimi için, İzmir Kalkınma Ajansı’nın COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında hibe desteğine başvurdu. 604 bin lira bütçeli projenin onaylanması sonrasında eğitime başlanacak.

Turizm çalışanı hijyeni A’dan Z’ye öğrenecek

Projeyle, kişisel hijyen ve el temizliği, mekanlarda 10 metrekarede 4 kişi oturulacak şekildeki düzenleme, sosyal mesafe gibi başlıklardan oluşan önlemler, online platform aracılığıyla Alaçatı’daki turizm çalışanlarına aktarılacak.

Koruyucu ekipman desteği

Ayrıca hijyen tedbir ürünlerine ulaşılabilirlik desteği de sağlanarak virüs yayılım risklerini minimuma indirme hedeflendi. Sektör çalışanlarına koruyucu malzeme desteğiyle işletmelerin üzerindeki yük de en aza indirilmiş olacak. Eğitimi tamamlayanlara belgeleri verilecek. Bu sayede Alaçatı’da “hızlıca ortak davranış bilinci”nin yükseltilmesi hedefleniyor.

Yol haritası olacak

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Celal Bayraktaroğlu, Alaçatı’nın salgın sürecinde sosyo-ekonomik olarak büyük hasar aldığını belirterek “Krizden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Hizmete açılacak işletmelerin sürece hızlıca uyabilmesi için bir süredir verdiğimiz eğitimleri, online platforma taşımaya karar verdik. Her yıl Alaçatı’da 3 bin turizm çalışanı iş başı yapıyor. Sezonda çalışan sayısı 5 bine ulaşıyor. Bu program işletmeler ve çalışanlar için iyi bir yol haritası olacak” diye konuştu.

İZKA desteği çok önemli”

Hazırlanan programın eksiksiz uygulanması ile turizm küresel krizinin etkilerinin Alaçatı’da minimuma indirileceğine inandıklarını söyleyen Bayraktaroğlu “Çeşme geçen yıl 808 bin turist ağırladı. Nüfus yaz sezonunda birden yükseliyor. Unutmayalım en ufak bir dikkatsizlik kitlesel bir hasara sebep olabilir. İşte bu yüzden çalışanların eğitimi çok önemli ve İZKA’nın desteği herşeyden önemli. Bu destek en önemli koruyucu kalkanımız olacak” dedi.

-REKLAM-

Son Haberler

Diğer Haberler