8.9 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 22, 2024

AURA Suare mimar Emre Arolat’ın katılımıyla gerçekleşti

- REKLAM -

Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu “İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul” tarafından önemli mimar ve tasarımcıların mesleki birikimlerini, yaklaşımlarını ve projelerini paylaşmaları için düzenlenen AURA Suare’nin 2020 yılındaki ilk konuğu ünlü mimar Emre Arolat oldu. 

Mimarlık, kentsel tasarım ve kentsel peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi-AURA İstanbul, deneyimli mimar ve tasarımcıların mesleki birikimlerini, yaklaşımlarını ve projelerini paylaştığı özel etkinlik serisi AURA Suare’nin 2020 yılındaki ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinliğin konuğu “Sığ Popülizmin Uyuşturucu Cazibesine Karşı” başlıklı konuşmasıyla mimar Emre Arolat oldu.

Konuşmasında, sistemin önemli bir hikaye olduğunun altını çizen Arolat, “Biz mimarlar aslında sermayeyi kullandığımız andan itibaren sisteme çalışıyoruz. Bunun içinde toplumsal olarak doğru yapılabilecek, sosyal bağlamda daha toplumcu hale gelecek hamleleri mimar yapabilir mi? Evet, yapabilir. Ben de tam olarak bununla ilgileniyorum, bütün derdim bu. Bunu her türlü projede de yapılabilir görüyorum. Tepe tepe kullanılan projeler tasarlamak beni oldukça memnun ediyor. Yalıkavak’ta marina yapmak da, Esentepe’de Zorlu Center yapmak da… Her türlü insanın bu projeleri gerçekten severek ve isteyerek kullanıyor olmasını seviyorum. Kentlerin bu şekilde sosyal bağlamda çok daha zengin hale geleceğini düşünüyorum” dedi.

Mimarlığı ikiye ayırdığını söyleyen Arolat, “Bir tanesi imza mimarlığı. Bu bence dünyada da en çok talep gören ve okullarda da cazip görülen bir yaklaşım. Nerede olsanız, nereye gitseniz, bir yapıyı gördüğünüzde kimin yapısı olduğunu anlarsınız. Çizgisel tutarlılık vardır, yerine göre uyarlanır. Yer ikincildir, uyarlanması gereken durumdan öteye geçmez. Benim anladığım mimarlık ise bunun tam tersi. Yer, durum, o yerin politikası, demografik yapısı, her türlü verisi, ekonomik yapısı, erişilebilirliği ve sürdürülebilirlik gibi tüm meselelerin iç içe geçtiği tasarım sepetinden bahsediyorum. Biz öyle bir sepeti oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

“AURA Suare en çok ilgi gören etkinliklerimizden biri olma yolunda”
AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Erkmen, “AURA Suare ayda bir yaptığımız ve son zamanlarda giderek en çok ilgi duyulan etkinliklerimizden bir tanesi. Burada amaç, sektörde tecrübelerini arkada bırakmış mimar ya da tasarımcıların gençlerle bir araya gelerek, tecrübelerini, projelerini paylaşması. Sıcak bir ortamda bir nevi yatay hiyerarşide buluşulması. İnsanların belki de ismini hepten bildiği ama görmediği, dokunamadığı meslek insanlarıyla burada bir araya gelmeyi önemsediklerini biliyoruz. AURA Suare’de de konuğumuz Emre Arolat idi. Kuşkusuz Türkiye’de mimarlık camiasında öğrencilikten itibaren herkesin yapıtlarıyla tanıdığı bir insan. Yaptığı projeler ve bu projelerin hayata geçme biçimi birçok insanın hayatına dokunuyor. Dini yapıları da, alışveriş merkezleri de, otelleri de var.Hemen hemen her binası neredeyse birtakım spekülasyonlara neden olan tanınmış bir mimar. Dolayısıyla Emre Arolat’ı kendi sesinden, kendi bakış açısıyla, kendi düşünceleriyle dinlemek önemliydi. Buraya katılan birçok mimarın, mesleğe meraklı kişilerin, gençlerin kendi ağzından bir mimarın yaptıklarını nedenselliğiyle birlikte dinleme fırsatı bulmasına çok memnun oluyoruz. Bunu bizler de öğrenciyken tecrübeli tanınmış mimarlar üzerinden deneyimliyor ve çok faydasını görüyorduk. Bunu AURA Suareler vasıtasıyla yaşattığımız için de mutluyuz” dedi.gençlerin kendi ağzından bir mimarın yaptıklarını nedenselliğiyle birlikte dinleme fırsatı bulmasına çok memnun oluyoruz. Bunu bizler de öğrenciyken tecrübeli tanınmış mimarlar üzerinden deneyimliyor ve çok faydasını görüyorduk. Bunu AURA Suareler vasıtasıyla yaşattığımız için de mutluyuz” dedi.gençlerin kendi ağzından bir mimarın yaptıklarını nedenselliğiyle birlikte dinleme fırsatı bulmasına çok memnun oluyoruz. Bunu bizler de öğrenciyken tecrübeli tanınmış mimarlar üzerinden deneyimliyor ve çok faydasını görüyorduk. Bunu AURA Suareler vasıtasıyla yaşattığımız için de mutluyuz” dedi.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler