28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Ayhan Zeytinoğlu uyardı ‘Ekonomi Zarar Görür’

- REKLAM -

Otomotiv sektöründe son günlerde yaşanan iş bırakma ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; taraflara itidal çağrısında bulunarak sorunun çözülememesi halinde ülke ekonomisinin çok büyük zarar göreceğini söyledi.

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bilindiği üzere, yıllık 22 milyar dolarlık ihracat hacmiyle otomotiv sektörü Türkiye ihracatının en önemli sektörü konumundadır. 14 Mayıs 2015 tarihinde Bursa’da başlayan iş bırakma eylemleri sonrası yaşanan tedarik sıkıntısı sebebiyle ilimizdeki en büyük otomotiv sanayi kuruluşu da üretimi durdurmak zorunda kalmıştır. Üretimin durmuş olması otomotiv ana ve tedarik sanayilerini doğrudan etkileyebilecek ve yaratacağı domino etkisiyle diğer sektörlerdeki fabrikalara da uzanabilecektir. Sendikalar arası çatışmadan kaynaklandığı düşünülen ve işçi ile işvereni karşı karşıya getirmeyi amaçlayan söz konusu iş bırakma eylemleri sebebiyle gerek sektörün gerekse ülke ekonomimizin ciddi boyutta zarar görebileceği endişesi taşımaktayız.

Çalışma yaşamının ve çalışma barışının olumsuz etki göreceği açık olan iş bırakma eylemleri karşısında halen yürürlükte olan toplu iş sözleşmelerinin 2017 yılına kadar yürürlükte kalacak olması da dikkate alındığında taraflara itidal çağrısında bulunuyor ve uzlaşmaya davet ediyoruz.” dedi.

Son Haberler

Diğer Haberler