24.6 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022

Çinli teknoloji devi Türkiye’ye yatırıma geliyor

- REKLAM -

Boğaziçi Bilgisayar, Çinli teknoloji devi H3C ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Hedef, 2021 ve sonrasında Çinli şirketin üretim bazında Türkiye’ye yatırım yapması. Projenin gerçekleşmesi halinde ilk etapta 200 kişiye istihdam sağlanacak.

Philips, Dyson , Kyocera ve Corsair gibi dünya teknoloji devlerinin Türkiye partneri olan Boğaziçi Bilgisayar, Bilişim alanındaki tüm ürünler Sistem Odası gereksinimleri olan Sistem ürünleri (sunucu {server}, veri depolama {storage}, Kablolu ve Kablosuz Ağ Anahtarları {switch, router, access point, access controller} ve Güvenlik Ürünleri {firewall} ve ilişkili tüm alanları kapsayan eksiksiz bir dijital altyapı ürünleri portföyü sunan ve aralarında bulut bilişim, büyük veri, dijital bağlanabilirlik, bilgi güvenliği, video gözetim, Nesnelerin İnterneti (IoT), sınır bilişim, yapay zeka (AI) ve 5G çözümlerinin ve ayrıca uçtan uca teknik servisin yer aldığı kapsamlı bir tek noktadan dijital platform sağlayan. Ayrıca, Çin’de HPE sunucular, depolama ve ilişkili teknik servislerin münhasır sağlayıcısı.H3C ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Tecde Group bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Boğaziçi Bilgisayar bu yılın başı itibariyle H3C ile satış ve pazarlama alanında iş birliği ve projeler yürütüyor. 2021’de Çinli devin Türkiye’de yatırım yapması hedefleniyor.

TEKNOLOJİ ALANINDA CAZİBE MERKEZİYİZ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Boğaziçi Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tecdelioğlu, “Türkiye gerek coğrafi konumu gerekse dinamik yapısıyla küresel teknoloji devleri için üretim ve pazarlama anlamında cazibe merkezi. Dinamik nüfus yapımız ve teknolojideki tecrübelerimiz büyük yatırımları çekmek için ciddi bir avantaj. H3C’nin dünya genelinde 13 bin çalışanı var. Türkiye, bu şirketin Avrupa ve Ortadoğu üretim üssü olabilir. Bunun gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok” dedi

YATIRIMA ÇİNLİLER DE SICAK BAKIYOR

Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü Ümit Önder ise, H3C ile yılın başından bu yana Özbekistan, Kazakistan ve Almanya özelinde katma değeri yüksek satış projelerine imza attıklarını ifade etti. Önder, “Şu ana kadar geliştirdiğimiz ortak projeler, H3C ile yaptığımız anlaşmanın ne denli doğru bir adım olduğunun açık bir göstergesi. Çinli teknoloji devinin globaldeki toplam çalışan sayısının yüzde 50’sini ar-ge departmanı oluşturuyor. Şirket olarak asıl hedefimiz teknoloji devinin Türkiye’de fiziki yatırım yapması. Bu yatırımın gerçekleşmesi halinde ilk iki yılda 200 kişiye istihdam sağlamış olacağız. Bunun yanında Türkiye, H3C’nin Avrupa’da ve yakın coğrafyada üretim merkezi olacak” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE TEKNOLOJİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU ÜLKE

H3C Türkiye Ülke Müdürü Mr. ZHAO Long da Boğaziçi Bilgisayar ile gerçekleştirdikleri distribütörlük anlaşmasını ve muhtemel Türkiye yatırımlarını şöyle değerlendirdi: “Türkiye pazarına girmeden önce birçok firmayı araştırdık. Boğaziçi Bilgisayar gerek satış-pazarlama ağı gerekse sektör tecrübesi açısından bizleri etkiledi. Yaklaşık 6 aydır bir dizi projeyi birlikte yürütüyoruz. Türkiye, teknoloji yatırımları için doğru bir ülke. Bu yıl ve ve 2021’in ilk çeyreği, H3C’nin muhtemel Türkiye yatırımında belirleyici olacak.” 

Son Haberler

Diğer Haberler