25.7 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 11, 2022

ClustArs projesi stratejileri belirlendi

- REKLAM -

AB tarafından fonlanan ClustArs projesinin saha çalışması kapsamında, İzmit Körfez Bölgesi’nde faaliyet gösteren terminal ve liman işletmelerinin rekabet güçlerini arttıracak stratejiler belirlendi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yapılan açıklamada ‘ Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, AB tarafından fonlanan ClustArs projesinin saha çalışması kapsamında, İzmit Körfez Bölgesi’nde faaliyet gösteren terminal ve liman işletmelerinin rekabet güçlerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda sektör temsilcileri ile birebir mülakat, genel katılımlı sektör toplantısı ve alt grup çalışma toplantıları düzenlenmiştir. Yapılan çalışmaların çıktıları doğrultusunda sektörün rekabet gücünü arttıracak stratejiler belirlenmiştir. Bu stratejiler ışığında, aktörler birararaya getirilerek proje uygulama önerileri geliştirilmiştir. Halihazırda proje alt çalışma grubu oluşturulmuş, bu süreçte herbir alt çalışma grubu öneri proje taslağını hazırlamaktadır.

Proje çalışma gruplarından bir tanesi, “Süreç İyileştirme” stratejisi altında geliştirilen; liman operasyonlarında kamu kurumları kaynaklı bekleme sürelerinde iyileştirmeyi amaçlayan “Taraflar Arası Koordinasyon Sistemi” dir. Bu öneri projenin tarafları liman operasyon süreçlerinde yer alan ilgili tüm kamu kurumları ve gemi acenteleridir. İlgili proje önerisinin çalışma toplantısı 29.04.2015 tarihinde MARKA merkez hizmet binasında gerçekleştirilmiştir. Toplantıya liman operasyon süreçlerinde yer alan Kocaeli Liman Başkanlığı, İzmit Sahil Sağlık Denetleme, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü/ Deniz Liman Şube Müdürlüğü, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü/ Derince Gümrük Müdürlüğü temsilcileri ile özel sektörü temsilen liman işletme temsilcileri ile gemi acente temsilcileri katılım sağlamıştır.

Toplantıda liman operasyonlarında gemilerin limana geliş ve kalkış süreçlerinde yetkili ilgili kamu kurum kaynaklı bekleme sürelerinin minimize edilmesine yönelik yapılabilecek eylemler üzerinden öneriler geliştirilmiştir. Proje ekipleri çalışma çıktıları Mayıs’15 içerisinde yapılacak genel katılımlı toplantı ile paylaşılacaktır’ denildi.

Son Haberler

Diğer Haberler