10.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

D Vitamini Nedir? Neden İhtiyaç Duyulur?

- REKLAM -

D vitamini, sağlıklı kalsiyum ve fosfor seviyelerini koruma işlevi gören yağda çözünen bir vitamindir. D vitamini kalsiyum emilimini arttırdığı için güçlü kemiklerin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur.

D vitaminine Neden İhtiyaç Duyulur?

D vitamini vücudunuz için çok önemli vitaminler arasında sayılabilir. İşte bu vitamine neden ihtiyaç duyduğunuzun birkaç madde ile sıralayabiliriz:

  • D vitamini, kanınızın kalsiyum seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Kalsiyum önemli bir mineraldir. D vitamini olmadan vücudunuz kalsiyumdan kurtulur ve onu emmez. Bu durum da zayıf kemiklere yol açabilir ve yaralanma riskinizi artırabilir. D vitamini ayrıca vücudunuzun sağlıklı dişler ve kemikler oluşturmanıza izin veren başka bir mineral olan fosforu emmesine yardımcı olur.
  • D vitamini vücudunuzun diyabetten kaçınmasına yardımcı olur. Bu hastalık, vücudunuz kanınızdaki şekeri kullanmakta zorluk çektiğinde gelişir. D vitamini olmadan Tip 2 diyabet geliştirme riskiniz artabilir. Bebeklerin yeterince D vitamini alması özellikle önemlidir. Yeterince almamak yaşamın ilerleyen dönemlerinde Tip 1 diyabete yakalanma riskini artırabilir.
  • D vitamini eksikliği hamilelik sorunları riskini artırabilir. Örneğin, hamile bir anne yeterli D vitamini almıyorsa preeklampsi riski altında olabilir. Bu durum bebeğin ve annenin güvenliği için bir doktorun sezaryen yapmasına neden olabilir.
  • D vitamini doğumundan sonra da önemli olmaya devam eder. Bebeklerin grip, egzama ya da astım gibi her türlü sağlık sorununa yakalanmasını önlemeye yardımcı olabilir.
  • D vitamini ayrıca hücre büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur.

Güneşten D Vitamini Alabilir misiniz?

D vitaminine çoğu zaman “güneş ışığı vitamini” denir ve bunun geçerli bir nedeni vardır. Yeterli miktarda güneşe maruz kalma sonucunda vücudunuz ihtiyacı olan D vitaminini üretebilir. Ancak, yeterince güneş ışığına maruz kalmazsanız yeterli D vitamini üretilemeyebilir. Güneşe maruz kalma sonucu vücutta üretilmeye başlanan D vitamini miktarı da yaşınıza, coğrafi konumunuza, günün saatine ve güneş kremi kullanımına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Sağlıklı bir yaşam için D vitamini kullanmaya karar verdiyseniz https://www.orzax.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler