34.3 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Dijitalleşme ve Rekabet Politikası Raporu için çalışma başlatıldı

- REKLAM -

Rekabet Kurumu “Dijitalleşme ve Rekabet Politikası Raporu” hazırlamak üzere çalışma başlattı.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada ‘Rekabet Kurumu dijital ekonomi alanındaki ulusal ve uluslararası güncel gelişmeleri yakından takip ederek önümüzdeki dönemde uygulayacağı rekabet politikalarına ışık tutmak üzere “Dijitalleşme ve Rekabet Politikası Raporu” çalışmasını başlatmıştır.

Dijitalleşme giderek artan bir hızda ve daha önce görülmemiş ölçekte tüm sektörlerde etkisini hissettirirken diğer yandan da teşebbüsleri, tüketicileri ve dolayısıyla rekabeti de çok çeşitli boyutlarıyla dönüştürmektedir. Bu yönüyle yenilikçi dijital ürünlerin ve iş modellerinin gelişimi rekabet politikası ve rekabet hukuku uygulamalarında yeni güçlükleri ortaya çıkarmaktadır.

Bu yeni dijital çağın dinamiklerini dikkate alan Rekabet Kurumu, önümüzdeki dönemin rekabet politikasını şekillendirirken tüketici dostu inovasyonların odağında olduğu iş modellerine daha yüksek bir hassasiyetle yaklaşmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, dijital çağda rekabet politikası hedeflerinin ne olması gerektiği, dijital platformlara uygulanacak rekabet kurallarının nasıl şekilleneceği gibi hususların değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Çalışmanın sonuçları kamuoyuyla yıl içinde paylaşılacak olup bu süre zarfında konunun taraflarından gelecek işbirliği talepleri ve paydaşlardan gelecek politika/mevzuat önerileri de ülkemiz ekonomisinin sağlıklı ve istikrarlı büyümesine katkı bakımından memnuniyetle değerlendirilecektir. Konuya ilişkin her türlü görüş ve öneri resmi internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden faydalanılarak Kurumumuza iletilebilir’ denildi.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler