34.3 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Gece görünürlüğü ve güvenliği artıran giyilebilir LED teknolojisi dünyaya yayılıyor

- REKLAM -

Yüksek teknolojili bir dünyada yaşadığımız halde, özellikle akşamları veya gece görünürlüğü düşük olduğunda araç sürücülerinin yayaları, bisikletlileri, koşucuları veya gece dışarda çalışan işçileri fark etmesi zorlaşıyor. OSRAM’ın gece görünürlüğü ve kişisel güvenliği artırmak için aktif LED teknolojisi kullanarak geliştirdiği akıllı aydınlatma sistemi; kask, çanta gibi iş kıyafetlerinin yanı sıra okul çantaları ve daha birçok kıyafet ve ekipman üzerine yerleştirilebiliyor. OSRAM bu teknolojinin dünya çapında dağıtımı için endüstriyel iplik alanında dünya lideri Coats ile bir işbirliğine imza attı. Pek çok marka da bu teknolojiyi ürünlerinde kullanmaya başladı.

İşçiler, bisikletçiler, koşucular, yayalar, okula giden çocuklar ve niceleri, dünyanın önde gelen aydınlatma uzmanı OSRAM’ın aktif tekstil aydınlatma teknolojisi sayesinde gece daha fazla görünür olarak, güvenli bir şekilde dışarı çıkabilecek. Kıyafet ve aksesuarlarda kullanılmak üzere tasarlanan bu yenilikçi LED teknolojisi; iş kıyafetlerine, sporda ve boş zaman aktivitelerinde giyilecek kıyafetlere, koruyucu kask, sırt çantası ve okul çantası gibi açık hava ekipmanlarına daha fazla görünürlük ve akıllı güvenlik özellikleri katmak isteyen markalar için de ideal bir seçenek sunuyor. Birçok renkte ve farkı formlarda olan OSRAM LED modüllerinin gücü, 8 saate kadar aydınlatma sağlamak için taşınabilir bir şarj aletiyle sağlanıyor. Bu taşınabilir şarj aleti çıkarıldığında, giysi ve aksesuarlar 60°C’de yıkanabiliyor ve 90°C’de kurutulabiliyor.

Daha önceki yansıtıcılara göre 3 kat fazla görünürlükte!

OSRAM Türkiye CEO’su Can Dikmen şunları söyledi: “İleri teknolojinin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşıyoruz, ancak kötü hava koşullarında ya da karanlıkta yolları, kaldırımları, patikaları kullanan ve buralarda çalışan kişileri görmekte hala zorlu çekiyoruz. Bu da kişisel güvenlik adına büyük risklere neden olabiliyor. Gelen ışığa tepki veren reflektörler bir yere kadar etkili olmaktadır. Aktif LED teknolojimiz, daha önceki yansıtıcı ürünlere kıyasla üç kat daha fazla görünürlükle belli bir mesafeden görünmeyi- ve görünür kalmayı- sağlıyor. Bu, kendilerini veya çalışanlarını açık havada güvende tutmak isteyen herkes için iyi bir haber. Aynı zamanda bu teknolojinin yayılmasını ve heyecan veren birçok önemli uygulamada kullanılmasını sağlamak için dünya çapında yenilikçi iş ortaklarıyla çalışıyoruz.”

Tekstil ve teknoloji uzmanlarından yeni nesil, güvenli kıyafet ve aksesuarlar

Global dağıtım ayağında OSRAM, dünyanın önde gelen endüstriyel iplik üreticisi Coats firmasıyla bir işbirliğine imza attı. Coats, aydınlatma sisteminin tekstil ürünlerine eklenmesini daha kolay hale getirmek için biyeler ve yansıtıcı şeritler geliştiriyor.  Tekstil alanındaki uzmanlıklarını OSRAM’ın aydınlatma alanındaki teknik bilgi birikimiyle birleştiren Coats,

yeni nesil yüksek görünürlüklü iş ve spor kıyafetleri alanını şekillendiriyor. Kıyafetlerdeki homojen aydınlatma sayesinde insanların görünürlüğü ve böylece güvenliği de artıyor.

Pek çok marka bu teknolojiyi ürünlerinde kullanmaya başladı

OSRAM aynı zamanda birçok aydınlatmalı açık hava ürünü geliştirmek için de diğer yenilikçi kıyafet ve ekipman üreticileriyle işbirliği yapıyor. Uvex; şantiyeler, yol bakımı ve benzeri yerlerde çalışan kişiler için üretilen iş ceketleri ve güvenlik yeleklerinde OSRAM aktif LED modülleri kullanıyor. Yine Rossini firması da FlashUp yüksek görünürlüklü iş ceketlerinde bu aydınlatma çözümünü tercih ediyor. OSRAM aynı zamanda Çin’de yer alan Shenzhen Bao’an Uluslararası Havalimanında da bu teknolojinin kullanım fizibilitesini test ediyor. Willy Bogner içinde LED modüllerini barındıran stil sahibi ceketler geliştirirken; motosiklet kıyafetleri üreticisi Held firması ise motosiklet sürücülerinin yolda görünürlüğünü artırmak için bu modüllerden faydalanıyor. Steinmann Group ve Jack Wolfskin firmaları, okula gidiş gelişlerde, yürüyüş, bisiklet ve daha birçok aktivitede daha güvenli seyahat için sırt çantalarında bu teknolojiyi kullanıyor. VAUDE Sport, OSRAM LED teknolojisine sahip sırt çantalarını bisikletçiler, kayakçılar ve diğer açık hava sporu tutkunlarının beğenisine sunuyor. Geox firması ise bu teknolojiyi birçok stil sahibi spor ceketinde kullanıyor.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler