27.8 C
İstanbul
Salı, Temmuz 16, 2024

Hakkı Alkan: Yapay Zekayı Gündeminize Alın

- REKLAM -

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 1-7 Mart Girişimcilik Haftası kapsamında önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

TOBB Sakarya İl Genç Girişimciler Kurulu’nun organizasyonuyla gerçekleştirilen ve ev sahipliğini Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semih Çiftçi ve İcra Komitesi üyelerinin yaptığı “Girişimcilik ve Teknoloji” söyleşisine ShiftDelete.net kurucusu Hakkı Alkan konuk oldu.

Söyleşiye yoğun katılım

 Sakarya’nın yetiştirdiği genç girişimci Hakkı Alkan teknoloji alanındaki girişimcilik serüvenini girişimci adayları, üniversite öğrencileri ve iş dünyası ile paylaşırken geleceğe yönelik de tavsiye ve fikirlerini aktardı.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı söyleşide gençler Hakkı Alkan’a teknoloji üretimi, girişimcilik tecrübesi, girişimci fikirlerine yönelik sorular iletti.

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduğunu ve ailesinin de Sakarya’da yaşadığını belirten Hakkı Alkan, Sakarya’nın kendisine çok şey kazandırdığını vurgulayarak şunları dile getirdi: “Bugün SATSO ev sahipliğinde burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Ben de bir Sakarya Üniversitesi mezunuyum ve benim için bu şehrin yeri çok başka. Sakarya’da çok şey öğrendim, öğrencilik zamanlarımda henüz bilgisayar kullanmayı bile bilmiyordum ancak her zaman ilgim de vardı ve bu konuda kendimi kısa sürede geliştirdim. Üniversite eğitimim sırasında üniversitenin bir kolunda da görev yapıyordum ve burada birçok fikri hayata geçirmeye çalıştık.

ShiftDelete Firması Sakarya’da doğdu

Türkiye’nin ilk yerli uzaktan eğitim sistemini oluşturduk. Uzaktan eğitimi YÖK’e kabul ettirmeye çalıştık. Uzaktan eğitim alanların okula gelmemesi sebebiyle sosyalleşmesi adına bir platform kurdum ve kısa zamanda çok büyük bir kitleye ulaştı. Ancak bazı sebeplerden ötürü kapatmak zorunda kaldım. Ülkemizin en çok kullanılan sosyal ağlarından olan facebook öncesinde biz zaten bu sosyal ağı Sakarya’da kurmuştuk. Ardından üniversite kariyerimden ayrılıp özel bir dergide editörlük yapmaya başladım ve bu sırada rahmetli arkadaşım Berkin ile ShiftDelete.net’i kurduk.

Şu anda ayda 50 milyon video seyrediliyor. Arkasında inanılmaz bir ekip işi var. Ayrıca şirketimizi ilk olarak Sakarya’da kurmuştuk ve halâ daha şirketimizin merkezi Sakarya’da vergilerimizi de Sakarya’ya ödüyoruz. Şirketi kurduğumuzda internetten çalışma ve internet yayıncılığı resmiyette bile çok yoktu. Şirketimizi kurarken faaliyet alanını belirlemekte çok zorlandık.

Bu hikaye, Sakarya’dan çıkan bir hikaye. Ailem de burada yaşıyor. Şehirlerde beni elektrik üreten, TOGG tanıtan, teknoloji tanıtan arkadaş diye birçok sıfatta tanıyorlar. O yıldan bu yana kazandığımızı hep işimize yatırdık ve çok çalıştık. Geldiğimiz noktada Türkiye’nin en büyük teknoloji yayın kuruluşu olduk. Bugün global anlamda da Apple, Microsoft gibi dev kuruluşlar tanıtım etkinliklerine Türkiye’den bizleri davet ediyorlar.

Gençlere Tavsiye: “Yapay Zekayı Mutlaka Gündeminize Alın”

Genç kardeşlerimize, girişimcilerimize önerim mutlaka yapay zekayı gündeminize alın. Yapay zeka faydalı ve de yıkıcı bir güç. Bizim iki gün uğraştığımız işi saniyeler içinde yapabiliyor. Kariyerinize bir planınız varsa yapay zeka bu planın içinde mutlaka olsun. İş dünyamıza da şiddetle öneriyorum. Çok kısa süre içinde yapay zeka işletmelerinizin başarı analizini çıkarıp neyi yapmanız gerektiğini bile söyleyebilecek.

Sakarya’yı çok seviyorum, SATSO Başkanımız A. Akgün Altuğ ve ekibini değerli buluyorum. SATSO ile iş birliğinden çok başarılı projeler çıkararak Sakarya’ya katkı sunacağımıza inanıyorum. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Etkinliğin sonunda TOBB Sakarya Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Semih Çiftçi tarafından Hakkı Alkan’a günün anlamına yönelik tarihi Sakarya Uzunçarşı’nın tarihi fotoğrafı hediye edildi.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler