9.6 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 19, 2021

Havayolu Şirketlerinin Dijital Pazarlama çalışmalarının etkisi incelendi

Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürdal ÜLGER ve Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nuran KARAAĞAOĞLU havayolu şirketlerinin yaptığı dijital pazarlama çalışmalarının, yolcuların bilet satın alma davranışları üzerindeki etkisini inceledi.

Prof. Dr. Gürdal ÜLGER ve Dr. Öğr. Üyesi Nuran KARAAĞAOĞLU’nun Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisinde yayınlanan Havayolu Şirketlerinin Dijital Pazarlama İletişiminin Yolcu Satın Alma Kararına Etkisi başlıklı makalesinde e-posta ile yapılan pazarlamanın yolcuların bilet satın alma kararı üzerinde etkili olduğu ifade edildi.

Makalenin Sonu ve Öneriler bölümünde; ‘Çalışmanın dijital pazarlama açısından en dikkat çekici sonuçlarından olan THY ve Pegasus Havayolu şirketlerinin Facebook paylaşımlarının yolcuların bilet satın alma kararı üzerinde etkili olmaması, THY’nin Instagram paylaşımlarının yolcuların bilet satın alma kararı üzerinde etkili değilken, Pegasus Havayolunun Instagram paylaşımlarının yolcuların bilet satın alma kararı üzerinde etkili olması, her iki havayolunun da Twitter paylaşımlarının etkili olmaması, buna karşın her iki havayolunun da YouTube paylaşımlarının bilet satın alma kararı üzerinde etkili olması şirketlere dijital pazarlama stratejileri konusunda dikkat etmeleri gereken hususlar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. THY yolcularının bilet satın almadan önce havayolları ile ilgili blog, seyahat siteleri, sözlük siteleri vb. sitelerden bilgi aldıkları gözlenirken, bu mecraların Pegasus Havayolu yolcusu için etkili olmadığı değerlendirilmiştir. Her iki havayolu şirketinin gönderdiği e-postaların yolcuların karar almasında etkili olduğu görülmüş, e-posta pazarlamasında Pegasus Havayolu yolcusunun daha çok etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Mobil uygulamaların da yolcular üzerinde etkili olduğu, bu platformda THY yolcularının Pegasus Havayolu yolcularına göre daha yüksek oranda etkilendikleri görülmüştür’ denildi.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1413668

-REKLAM-

Son Haberler

Diğer Haberler