32.7 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

Hizmet sektörü güven endeksi %0,1 arttı

- REKLAM -

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında 100,60 iken, Mayıs ayında 100,69 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep endeksi %0,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %0,4 artarken, iş durumu endeksi %0,6 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,4 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mayıs ayında 103,26 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %1,8 ve %3,9 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi %1,7 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi %2,9 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 81,04 iken, Mayıs ayında 83,40 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %3,6 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %2,4 arttı.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler