25.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 29, 2022

İkametgah Tercümesi

- REKLAM -

İkametgah, kişilerin yaşadıklarını gösteren ve devlet tarafından verilen bir belgedir. İkametgah tercümesi ise istenilen dilde bu belgenin çevrilmesidir. İkametgah, nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır. Kimlik ile gidildiği zaman muhtarlıklardan da alınabilir. Eğer tercüme yaptırmak istenirse, tercüme ettirilecek dil belirtilir. Daha sonra da tercüme ofisine ikametgah gönderilir.

Çeviri büroları istenilen belgeyi istenilen dile çevirir. Daha sonra imzalı olarak kişiye teslim edilir. Elbette ki bu ikametgah tercümelerini, yeminli tercümanlar yapmaktadır. Başka bir isim olarak “yerleşim belgesi tercümesi” olarak geçmektedir. Teslim edilecek kuruma göre, noter onaylı ikametgah tercümesi de alınabilir. Ancak bu durum, her kurum için zorunlu değildir.

İkametgah Tercümesinde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

İkametgah belgeleri resmi belgeler olarak geçmektedir. İçeriğinde kısa bilgiler yer almaktadır. Ancak tercümesinin eksiksiz ve doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Bu noktada dikkat edilecek birkaç husus vardır;

  • İkametgah belgesindeki isimlerin kontrolü,
  • İkametgah belgesindeki tarihlerin kontrolü,
  • İkametgah belgesindeki imzaların ve kaşelerin kontrolüne dikkat edilir.

İkametgah belgesi ya da son zamanlarda geçen ismi ile yerleşim belgesi, kısa bilgilerin yer aldığı resmi evraklardır. Ancak bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Hem Türkçe hem de hangi dile tercüme ettirilecek ise o dilde tam bilgi olması gerekmektedir.

İkametgah Tercümesi Fiyatları Ne Kadar?

İkametgah tercümesi alınacak ise belirlenen alanlarda fiyatlandırma yapılmaktadır. Elbette ki birkaç adımdan geçtikten sonra fiyatlandırma her dildeki tercümeye göre değişmektedir. İkametgah tercümesi için belirlenecek fiyat aşağıdaki adımlardan sonra belirlenmektedir.

  • Belgenin içeriği,
  • Kelime sayısı,
  • Karakter sayısı,
  • Hedef ve hedeflenen dil,
  • Onaylanma süreci
  • Teslim süreci

Gibi bilgiler etrafında gelişen adımlardan sonra ikametgah tercümesi ücretleri de belirlenmektedir. Birçok dilde tercüme yapılmaktadır. İstenilen kurumlara göre farklı prosedürler izlenebilmektedir. Tercüme ofisleri bu alanda en kaliteli hizmeti vermektedir.

İkametgah Tercümesi Neden Alınır?

Yurtdışında gerekli olan vize işlerimde ikametgah tercümesi gerekmektedir. Ayrıca bir ülkeden başka bir ülkeye gidecek kişiler de ikametgah tercümesi alması zorunludur. Bu kapsamda yeminli tercümanlar aracılığı ile ikametgah tercümesi alınması gerekmektedir. Bu belgedeki bilgilerin; doğru çevrilmesi çok önemlidir.

Hemen hemen her dilde, resmi belgelerin çevirisi yapılmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, tecrübeli kişiler ile çalışılması gerektiğidir. Ayrıca ikametgah tercümesinin verileceği kuruma göre noter imzası da gerekebilir. Ancak bu durum her zaman zorunlu değildir.

Görüldüğü üzere ikametgah tercümeleri son derece profesyonel bir düzeyde yapılması şart olan tercümelerdir. Bundan dolayı da ikametgah tercümelerinin alanında uzman olan tercüme büroları tarafından yapılması da şarttır!

https://www.tercumeofisi.com/ikametgah-tercumesi

Son Haberler

Diğer Haberler