27.8 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 17, 2024

İklimlendirme ve Mekanik Tesisatçılardan Meslek Seçiminde Gençlere Çağrı

- REKLAM -

SAKARYA – Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) bünyesinde ısıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektör temsilcilerinin oluşturduğu 7. Meslek Komitesi, sektörde yaşanan nitelikli istihdam sorunu ve genç işsizlik problemine yönelik sektörel çalışmalarına devam ediyor.

Isıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektörünün iş olanağı ve sürdürülebilirlik açısından avantajlı bir sektör olduğunu vurgulayan komite üyeleri, nitelikli-niteliksiz personel açığının da çok fazla olduğunu belirterek, gençlerin bu sektöre yönelmelerinde asla pişman olmayacaklarına dikkat çektiler.

Komite adına açıklamada bulunan SATSO 7. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Adem Bilgen; ısıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektörünün ebeveynlerin çocuklarının geleceğini planlarken yönlendirebilecekleri bir sektör olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Nitelikli istihdam günümüzde neredeyse her sektörün ortak ve öncelikli problemleri arasında yer alıyor. Bir yanda işverenlerimiz nitelikli istihdam bulamadığı için işçisizlik problemi yaşarken bir yandan da işsizlik artıyor, üniversite mezunu işsiz gençlerimiz gün geçtikçe çoğalıyor.

Meslek Seçiminde Ailelerin Yönlendirmesi Önemli

Bu durumda özellikle, genç kardeşlerimiz kadar onların geleceğini planlayan ailelerine de büyük sorumluluk düşmektedir. Gençlerimiz kendi iradelerinin yanında ailelerinin de gelecek planlamalarında desteklerini bekliyor. Gençlerimizin geleceğinde ebeveynlerin kararları çok belirleyici oluyor. Meslek seçimi konusunda ebeveynlerin bilinçlendirilmesi, öğrencilerin bilinçli tercih yapmaları konusunda büyük bir etkendir.

7.Meslek Komitesi Ailelerle Görüşecek

Bu konuda sektörel olarak çalışmalarımız ve bir gelecek kurma anlamında ısıtma, soğutma ve mekanik tesisat sektörü ile ilgili ailelerimizle görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Mesleki eğitim tercihlerinde sektörümüzü tercih eden gençlerimizin iş bulamama gibi sıkıntılar yaşamayacağını, meslek liseleri ve meslek yüksekokulu tercih edecek olan gençlerimiz doğru secim yapmış olacaktır.

Sektörümüz yaz-kış demeden her mevsim canlı kalan, sürekli yeni teknolojiler ve sistemlere acık sürekli gelişen, el işçiliğiyle ustalığa değer verilen  hak edilen emeğin  karşılığının alabıldığımız bir sektördür. Gençlerimiz meslek öğrenerek ustalık öğrenerek bir altın bileziğe sahip olup geleceklerini garanti altına alabilirler.” dedi.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler