28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

‘İşsizlik ve Bütçedeki Olumlu Tablo Bizleri Sevindirdi’

- REKLAM -

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yüzde 9,6 seviyesinde gerileyen işsizlik oranını ve yılın ilk yarısına ilişkin bütçenin 804 milyon TL fazla vermesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede “İşsizlik oranı beklediğimiz gibi tek haneli rakama inerek yüzde 9,6 oldu. Yılın ilk 6 ayında bütçe 804 milyon TL fazla vererek beklediğimiz denkliğe ulaştı. Her iki göstergedeki olumlu tablo bizleri sevindirdi ” şeklinde konuştu.

KOCAELİ-KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu işsizlik ve bütçe ile ilgili yaptığı değerlendirmede “yüzde 9,6 seviyesinde gerileyen işsizlik oranını ve yılın ilk yarısına ilişkin bütçenin 804 milyon TL fazla vermesini olumlu değerlendiriyoruz. İşsizlik oranı beklediğimiz gibi tek haneli rakama indi. Yılın ilk 6 ayında bütçe beklediğimiz denkliğe ulaştı. Her iki göstergedeki olumlu tablo bizleri sevindirdi ” dedi.

Mevsimsel olarak işgücüne katılma oranının arttığını belirten Ayhan Zeytinoğlu “İşgücüne katılım oranının 0,4 puan artışla yüzde 51,1’e ve istihdama katılım oranının 0,1 puan artışla yüzde 46,2’ye yükselmesi memnuniyet vericidir. Özellikle genç nüfustaki işsizlik oranının bir evvelki aya göre yüzde 17’ye gerilemesi ve kadınların işgücüne katılım oranını 0,7 puan artarak yüzde 31,4’e ulaşması bizlerin beklediği olumlu gelişmelerdir” dedi.

Zeytinoğlu Haziran ayı bütçe sonuçlarına ilişkin de yaptığı değerlendirmede “Haziran ayında bütçe giderlerinin faiz harcamalarının düşmesi ile sadece yüzde 3,3 artarak ve bütçe gelirlerinin yüzde 14,5 artarak 3,2 milyar TL fazla vermesi bizleri sevindirmiştir. Yılın yarısını değerlendirdiğimizde ise bütçenin 804 milyon TL fazla verdiğini görüyoruz. Sık sık dile getirdiğimiz denk bütçeyi yılın yarısında yakaladık. Umarız yılı aynı tablo ile kapatırız” dedi.

Son Haberler

Diğer Haberler