25.7 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 11, 2022

Kadir Savaş ‘Bilimin ışığında gerekli tedbirleri almalıyız’

- REKLAM -

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünde yönetim kurulu adına bir mesaj yayınladı.

Başkan Kadir Savaş mesajında; “17 Ağustos 1999 Marmara Depremini asla unutmamalı ve aynı şeyleri tekrar yaşamamak için bilimin ışığında gerekli tedbirleri almalıyız.
Deprem, bilinen ancak yok sayılan pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarmıştır. Toplumda deprem bilinci yoktu ve afet anında ve sonrasında planma mevcut değildi. Pek çok yapı kaçak ve mühendislik hizmeti almadan inşa edilmişti. İlgili mevzuat yetersizdi, yapı üretim süreci denetlenmiyordu ve yapı malzemeleri nitelikli değildi. Deprem bir doğa olay olarak kabul edilmeli fakat denetimsizliğin neden olduğu olumsuzlukları “kader” gibi değerlendiren yaklaşım terk edilmeli, zemine uygun yapı üretmenin depremi tehlike olmaktan çıkartacağı gerçeği görülmelidir. 1999 Marmara ve 2011 Van depremlerinde iyi bir sınav vermediğimiz açıktır. Deprem tehlikesine karşı önlem alamayan ve insanları adeta deprem tehlikesi ile karşı karşıya bırakan siyasi iktidarlar, “kentsel dönüşüm”, “riskli alan” gibi uygulamaları gündeme taşımıştır.

Kentsel Dönüşüm ilimiz için de önemli bir fırsat olmalıdır. 1999 depreminden bu yana çeşitli sebeplerle yıkılamayan , özellikle orta hasarlı binalar bu dönüşüm süreci içersinde yenilenmelidir. Depremin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen Sakarya’da 900 civarında hasarlı konut hala onarılmamıştır. Sakarya Valiliği ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi onarım süresi sona eren hasarlı konutlar için yıkım kararı almış olmakla beraber kararının üzerinden üç yıl geçmiş olmasına rağmen karar henüz uygulanmamakla birlikte orta hasarlı konutların çoğında hala ikamet edilmektedir. SAÜ Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Elmas ta bu konudaki rahatsızlığını defalarca dile getirmiş ve öğrencileri hasarlı olan bu binalara karşı uyarmıştır.

Tüm bunlar dikkate alındığında Kentsel Dönüşüm süreci, Sakarya Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşlarının da katkısı ile en iyi şekilde değerlendirilmeli, konu ile alakası ve bilgisi olan tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket edilmelidir. Kentsel Dönüşüm Projesi, Erenlerde Roman Mahallesi ile sınırlı kalmamalı, Adapazı merkezinde bulunan orta hasarlı binalar da bir an önce bu dönüşüm sürecine dahil edilmelidir.

Kentsel dönüşüm yalnız bina inşaatı değildir. Yeniden yapılanma, canlanma, iyileştirme ve korumadır. Kentsel dönüşümün bize kolay ulaşım, park, yeşil alan, temiz hava ve su olarak dönmesi gerekir.

1999 Depremini en ağır şekilde yaşamış bir il olarak konu üzerinde hassasiyetle durmalı, diğer illerin emsal gösterdiği bir cazibe ve yaşam merkezi olmalı. Yaşanan felaketlerden ders çıkartarak, canımızın, malımızın ve binalarımızın güvenliği için plansız ve kaçak yapılaşmadan kaçınmalı, deprem yönetmeliğine uygun hareket etmeliyiz.
Bu vesileyle 17 Ağustos’un yıldönümünde, depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, böyle bir felaketin bir daha yaşanmaması temennisiyle, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Son Haberler

Diğer Haberler