15.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 19, 2021

Kriz Döneminde Risk Alıp Yatırım Yapıyoruz

Yaklaşık üç aydır corona virüsünün yaygınlaşmasını önlemek amacıyla dünyanın birçok ülkesi teyakkuz halinde yaşam mücadelesi vermekte. Olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasakları derken tüm dünyada etkisi hissedilen ve Türkiye’deki yaşamı da durma noktası getiren koronavirüs (COVID-19) salgını iş dünyasını da büyük ölçüde etkiledi. Koronavirüs (COVID-19) salgını önce bir sağlık krizi olarak başladı. Yüzbinlerce kişinin enfekte olması ve onbinlerce kişinin vefat etmesiyle, insani ve toplumsal bir krize dönüştü. Şirketler, ofisler kapandı; çalışanlar uzaktan çalışma sistemine geçti. Virüs salgınıyla alınan tedbirler daha şimdiden çalışma biçimlerimizi düzenlerken, gündelik hayat pratiklerimizi değiştirdi. Elbetteki bu değişiklikten etkilenenler sadece çalışanlar olmadı. Bu süreçte yatırım fonları ve melek yatırım ağları da iş yapış biçimlerini yeni döneme adapte etti. Yani corona virüsüne karşı geliştirdikleri önlemlerle bağışıklık sistemlerini güçlendirmenin yollarını buldular. Buna paralel olarak video konferans ile toplantı yapmaya başlayan şirketler, yeni yapacakları yatırım görüşmeleri için de bu yöntemi kullanarak yatırım süreçlerini devam ettirmeyi başardılar. Bu başarıya imza atan Melek gruplarından biri de EGİAD Melekleri oldu. Ege Bölgesi’nin Hazine’ye akredite ilk melek yatırım ağı olan EGİAD Melekleri, Kovid-19’un tüm engellerini aşarak ikisi de İzmirli olan, iki ayrı girişime totalde yaklaşık 350 bin TL yatırım yaptı. Türk girişimcinin İngiltere’de kurduğu, sosyal ve çevresel etki yaratan girişimlere, projelere, yardım kuruluşlarına destek olmayı sağlayan Goodsted 1 milyon 575 bin Pound değerleme ile 10 bin Pound; pozisyonları tartışabileceğiniz VAR Online ise 1.5 milyon TL değerleme ile 230 bin TL yatırım aldı. Teknoloji kapasitesine sahip, globalde potansiyeli olan işlere erken aşamada yatırım yapan EGİAD Melekleri, yatırım yaptıkları şirketlerle görüşmek için video-konferans yöntemini kullanarak bu süreçte ilerlemesini devam ettirdi.

Girişimlere Cansuyu Oluyoruz

Yatırımlara ilişkin değerlendirmede bulunan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, yeni yola çıkmış iş fikirlerine finansman sağlayan melek yatırımcılık ekosisteminin gittikçe büyüdüğüne dikkat çekerek, “EGİAD Melekleri olarak genç girişimlere sermaye yatırarak gelişmelerine ve pazarda yer edinmelerine yardımcı olma hedefindeyiz. Finansman dışında mentorluk yaparak onların gelişmiş iş ağına da sahip olmalarını sağlama gayretindeyiz. Henüz yolun başında olan genç girişimcilerin ayakta kalmalarını sağlayacak finansman kaynağını yaratmak büyük önem taşımakta. Bu zorluğu aşabilmek için alternatif finansman yöntemleri bulunuyor. Finansman yöntemlerinin başında da melek yatırımcılık geliyor. Yolun başında olan iş fikirlerine yatırım yapan, şirketlerin büyümeleri ve gelişmeleri için sermaye sağlayan kişiler olarak melek yatırımcıların oluşturduğu ekosistem giderek gelişmekte. Bu girişimlere yatırdığımız sermaye ile onlara can suyu olurken, yaptığımız mentorluk ve sağladığımız network ile de sağlıklı bir yapıya kavuşmalarına yardım ediyoruz” dedi.

Kriz Döneminde Risk Alıp Yatırım Yapıyoruz

Dünyanın zorlu bir sınavdan geçtiğini ifade eden EGİAD Başkanı, iş dünyasının bu dönemde bir yandan mevcut krizi yönetmeye çalışırken diğer yandan yeni dönemde iş yapmanın yollarını aramaya devam ettiğini kaydetti. Alternatif sistem ve yaklaşımlar geliştirmeye odaklandıklarını vurgulayan Aslan, “Bu zorlu süreci tecrübelerin paylaşımı, yeni deneyimler edinilmesi anlamında olumlu hale dönüştürdük. Köklü denilebilecek değişimlere şahit oluyoruz. Koronavirüs salgını dünyaya son 100 yıl içindeki 3. en büyük ekonomik krizi yaşatmaya başlarken bizim yatırmalara devam etmemiz yine de bir ışık olduğunu gösteriyor. Tablo ne kadar zorlu ve karanlık olursa olsun, tünelde bir ışık görünmekte. Bu dönemin sadece bugüne değil, geleceğimizi inşa edecek yatırımlara gebe olduğunu düşünüyoruz. Pandemi sonrası her sektörde canlanma olacaktır. Pandemi sürecinde girişimcilerin desteklenmesi büyük önem taşımakta. Kriz döneminde risk alıp yatırım yapmamız geleceğin yatırımlarla kurtulacağına olan inancımızdandır.” dedi.

-REKLAM-

Son Haberler

Diğer Haberler