27.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 24, 2022

KÜRESEL EKONOMİNİN DÜZELMESİ GELİR ADALETİNİN SAĞLANMASINA BAĞLI!

- REKLAM -

Siyaset ve iş dünyasının önemli ismi Esen Ermiş Ertürk katıldığı Tv programında FED faiz artışını değerlendirdi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ABD Merkez Bankası faizde 75 baz puan artış yaptı.Bu zaten beklenen bir orandı.Bu süreçlerde FED piyasaları şok etmemek için algıyı çok iyi yönetiyor.Sürpriz yapmamaya dikkat ediyor. Gelelim bu faiz artışı ne anlama geliyor. Tabi ki doların ve doların satın aldığı herşeyin fiyatının yükselmesi, maliyetlerin artması anlamına geliyor.Biz Dünya ekonomisinden bağımsız değiliz tabi ki bu Türkiye’yi de etkileyecek. Ancak bu süreçte halkımızın spekülatif ve yüksek kazanç vaadeden yatırımlardan kaçınmasını öneriyorum.Özellikle dijital paralarla ilgili çok sahtekarlık duyuyoruz. Dikkat edin. Çok klişe olacak ama bedava peynir fare kapanında olur unutmayalım.

Küresel ekonominin düzelmesi gelir adaletinin sağlanmasına bağlı! Şöyle ki gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkelere yönelik tutumunu değiştirmesi gerek. Çünkü son 300 yıllık iktisat teorilerinde bulunmayan bir tecrübe yaşıyor dünya. Einstein’ın dediği gibi “Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alamazsınız”. Aksi taktirde kimse güvende değil. Mesela Los Angels’ın zengin semtlerinde halk tepkisel hareketlerde bulunuyor korkusuyla kırılmaz camlar, demir parmaklıklar yaptırmaya başlamış insanlar. Yani komşunuz açken tok yatamazsınız ve herkes güvende değilse hiçkimse güvende değil!

Son Haberler

Diğer Haberler