28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Makine sektörüne özel iş geliştirme toplantısı yapıldı

- REKLAM -

KOTO Destekler, Proje ve AR-GE Komisyonu tarafından düzenlenen ‘Makine Sektörü İş Geliştirme Bilgilendirme Toplantısı’nda İşbirliği- Güçbirliği ve UR-GE Projeleri ile ilgili kapsamlı bilgi sunuldu

Kocaeli Ticaret Odası Destekler, Proje ve AR-GE Komisyonu, makine sektörü için iş geliştirme ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. KOTO Sosyal Tesisleri Beyt’ül Kebap Restaurant’ta gerçekleşen toplantıya, KOTO Yönetim Kurulu Üyeleri Fuat Berna, Yusuf Ziya Uludüz, Meclis Üyeleri Alp Kayalar, Oktay Erişken, Baturhan Üretürk, makine iş kolunda faaliyet gösteren firmaların sahipleri ve temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Destekler, Proje ve AR-GE Komisyonu Başkanı Volkan Yılmaz, “Komisyonumuz üye firmalarımızın devlet destek ve teşvikleri hakkında bilgilendirilmesi ve azami ölçüde yararlanması görevini üstlenmiştir. Bunlara ek olarak firmalarımızın işlerini geliştirecek ön açıcı çalışmalar yapmaya ve bu yönde kamuoyu oluşturmaya gayret ediyoruz.

‘HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ’
Bugün burada da ortaklık ve birlikte kazanma prensipleri üzerine inşa edilmiş iki destek programını siz değerli üyelerimizle paylaşıyoruz ve bu programdan yararlanmak isteyen üyelerimiz için kolaylaştırıcı olacağımız çalışmaların startını veriyoruz. ‘KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Destek Programı’ ve Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabeti Geliştirme Destek Programı” kapsamında çalışmaya yapmak isteyen firmalarımıza oda olarak her türlü desteği vereceğimizi bilmenizi isteriz” dedi.

‘SEKTÖRÜN GELİŞMESİ İÇİN DÖRT KOLDAN ÇALIŞIYORUZ’
Makine sektörünün ilimiz ve ülkemiz için oluşturduğu katma değerin farkında olduklarını vurgulayan Yılmaz, “Bu yüzden bu sektörün gelişmesi için birçok koldan çalışmalar yürütüyoruz. Bunlara en somut örneklerimiz 2015-2016 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak Özel KOTO Arslanbey OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin branşlarını Endüstriyel otomasyon teknolojileri, makine teknolojisi, mobilya ve iç mekan tasarımı olarak belirledik. Sektörün en önemli sorunu olan ara eleman sorununun çözümüne lisemiz kanalıyla inşallah katkı vermiş olacağız” şeklinde konuştu.

İŞBİRLİĞİ- GÜÇBİRLİĞİ VE UR-GE HAKKINDA SUNUM
Yılmaz konuşmasını, ilimizdeki makine üreticilerinin bilinirliklerini ve iş hacimlerini artırmak amacıyla 8-11 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İNTEMAK’15’e (Doğu Marmara Yapı Teknolojileri ve Ürünleri, İnşaat Makineleri, Ekipmanları, Makine ve İş Makineleri İhtisas Fuarı) davet ederek sonlandırdı. Akabinde, KOSGEB Uzmanı Hakan Demirci, KOBİ’ler arasında ortaklık ve işbirliği kültürünün geliştirilmesi amacını taşıyan ‘İşbirliği- Güçbirliği Projesi’ hakkında, Ekonomi Bakanlığı Proje Uzmanı Ahmet Akan da, firmaların sektörel olarak yurtdışına açılmaları amacıyla yürütülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Sunumların ardından katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı.

Volkan-Yılmaz

MASA 8

MASA 7

MASA 6

MASA 5

MASA 4

MASA 3

MASA 2

Hakan-Demirci

Ahmet Akan

 

 

Son Haberler

Diğer Haberler