24 C
İstanbul
Cuma, Eylül 17, 2021

Mücevher İhracatı Ağustos’ta yüzde 67 azalarak 187 milyon $ oldu

Mücevher İhracatçıları Birliği, Ağustos ayına ilişkin mücevher ihracatı rakamlarını açıkladı. Buna göre TİM verileri baz alınarak Ağustos ayında bir önceki yılın eş dönemine göre mücevher ihracatı, %67 azalarak 187 milyon dolar oldu.

Mücevher ihracatı, bu yılın Ocak – Ağustos ayları arasında TİM verilerine göre kümülatifte %21 azalarak 2 milyar 142 milyon dolar olurken Dâhilde İşlem Rejimi (DİR) ile yapılan ihracatla birlikte toplam mücevher ihracatı, %20 azalarak 3 milyar 813 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“İç Piyasada Külçe Altına olan Talep Artınca, İhracattaki Payı Düştü”

Sektörün Ağustos ayındaki performansını değerlendiren Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’de mücevher ihracatının külçe ve altın takı diye ikiye ayrıldığını, geçtiğimiz aylarda altın takı ihracatında büyük düşüş yaşanırken külçe altın ihracatının da iç piyasadaki talepten ve yatırım amaçlı olarak satın altın alınmasından dolayı düşüş yaşandığını belirtti.

Ağustos’ta 129 milyon Dolar Altından Mamul Mücevherci ve Kuyumcu Eşyası Gerçekleşti

Ağustos ayında “Altından Mamul Mücevherci ve Kuyumcu Eşyası” ihracatı, 129 milyon dolar olarak gerçekleşirken bu ürün grubunda en çok ihracat, 24milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri’ne yapıldı.

Bir diğer ürün grubu külçe altın olarak bilinen “İşlenmemiş veya Yarı İşlenmiş Altın” kapsamında ise 25 milyon dolar ihracata imza atılırken bu grupta en çok ihracat, 12 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleşti.

-REKLAM-

Son Haberler

Diğer Haberler