25.7 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 11, 2022

MÜSİAD New York Şubesi açıldı

- REKLAM -

Aslen Sakaryalı olan Troy Granit ABD Yönetim Kurulu Başkanı ve Sakarya Truva Granit Genel Müdürü Mustafa Tuncer’in MÜSİAD ABD Başkanlığını yaptığı Müstakil Sanayici İşadamları Derneği’ (MÜSİAD) New York Şubesi; düzenlenen görkemli bir törenle açıldı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) New York Şubesi düzenlenen törenle açıldı. Törene; MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Fuat Tosyalı, Yunus Aksu, Alper Esen, Serdar Yeşil, MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer, Genel Sekreter İbrahim Uyar, MÜSİAD USA Yönetim Kurulu üyeleri Levent Ali Yıldız, Ömer Er, Çetin Güzel, Muharrem Atalan, Mustafa Albayrak ve iş dünyasından çok sayıda yakın kalabalık bir heyet katıldı.

Olpak: “ABD İle ticaret rakamlarımız olması gerekenden çok uzaktadır…”
Törenin Açılış resepsiyonunda konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye ile ABD uzun yıllardır yakın müttefik olmasına rağmen Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 6,3 milyar dolar olduğunu ifade ederek; “Bu ülkeden ithalatı ise 12,7 milyar dolardır. Bu rakamların olması gerekenden çok uzaktadır” dedi. Türkiye’nin çevresinde yaşanan çatışmalar ve ekonomik krizlere karşın gösterdiği ekonomik istikrarın önemine vurgu yapan Olpak, Türk ekonomisinin, komşu ülkelerde yaşanan tüm sorunlara karşı gücünü ve istikrarını sürdürdüğünü belirterek; “Geçen yıl Türkiye’nin büyüme oranı hedefin biraz uzağında kalmasına rağmen bölge ekonomileri ve Euro bölgesi ile karşılaştırılınca gerçekten fevkalade bir performans sergiledi” diye konuştu. Geçen yıl da Washington’da MÜSİAD ABD Genel Merkezi’ni açtıklarını söyleyen Olpak, New York’un ardından San Francisco ve Boston’da da şube açmayı planladıklarını ifade ederek; “Türkiye ile ABD uzun yıllardır yakın müttefik olmasına rağmen Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 6,3 milyar dolardır, bu ülkeden ithalatı ise 12,7 milyar dolardır. Bu rakamların olması gerekenden çok uzaktadır” diye konuştu. MÜSİAD faaliyetlerinden ve iş geliştirmek adına yaptıklarını anlatan Olpak, üyeleri ile birlikte yüz binlerce kilometre yol yaptıklarını ve Türk girişimcisinin sesini dünyanın her yerinde duyurmak için çaba harcadıklarını söyledi.

Tuncer: “Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda ihracatı 500 milyar dolar seviyesine çıkarmak için çalışacağız..”
Konuşmasında Türkiye’nin ABD ile olan ticaretinin düşüklüğüne dikkat çeken MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer ise Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda ihracatı 500 milyar dolar seviyesine çıkarmak için daha çok çalışacaklarını söyledi. ABD’nin gıda ithalatının 128 milyar dolar civarında olduğunu ve bunun neredeyse Türkiye ihracatına denk geldiğini kaydeden Tuncer, Türkiye’nin gıda ihracatının ABD’nin gıda ithalatı içindeki payının sadece binde 4 olduğunu vurguladı.

Yalçın: “Türk işadamları örgütleri ABD’de etkin olarak çoğalıyor…”
New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ise işadamları örgütlerinin ABD’de etkin olarak çoğalmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Toplantıda role model olarak tanıtılan First Republic Bank Vice President görevinde bulunan Gaye Erkan da kariyer serüvenini anlatan bir konuşma yaptı. Restoran oturumda konuşan New York Hospitality Alliance Direktörü Andrew Rigie, Restoran Danışmanı Corporate Şef Ahmet Mithat Gülal, İstanbul Restaurant’ın sahibi Rıza Ataş ve TOA Consulting Ceo’su Cüneyt Gürkan restoran sektöründeki trendler ve fırsatlarla ilgili katılımcıları bilgilendirdi. New York Ticaret Ataşesi Mustafa Yurdupak ve Vintage Food ortaklarından Musa Çelik etnik gıda sektöründeki gelişmelerle ilgili bilgi verdiler.

ABD’deki Türk restoranı anket sonuçları da açıklandı
Konuşmaların ardından, MÜSİAD USA’a yeni üye olanlara rozetlerinin de takıldığı törende ayrıca; New York’un en beğenilen Türk restoranı anket sonuçları da açıklandı. Ankete katılanların yüzde 23’ünün oyunu alan Turkish Kitchen birinci seçilirken, Şip Şak ikinci, Ali Baba Restaurant ise üçüncü seçildi. Törende, Turkish Kitchen’a ödülünü ise MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak takdim etti.

New York Başkonsolosu’na fidanın sertifikası verildi
Törende MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın’a Türkiye’de kendi adına diktikleri fidanın sertifikasını verdi. Tören sponsorlara verilen plaketler ve toplu resim seremonisiyle sona erdi. MÜSİAD USA’nın açılış töreninde New York ve civarındaki Türk iş dünyası da bir araya geldi.

Son Haberler

Diğer Haberler