15.6 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Mustafa Genç: Önemli olan tarımda yerli üretimi sağlamaktır

- REKLAM -

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Tutum, Yatırım ve Türk Malları haftasının önemine değindi.

Başkan Genç, üretimde ilimizin ve ülkemizin önemli bir potansiyeli olduğunu belirterek, “Toprağımızın zenginliği ve çiftçimizin alın teri ile yetişen gıdamızın kıymetini bilmeliyiz. Tarım alanında tam bağımsız olabilmemiz için yerli üretim ve kendine yeterlilik çok önemli kavramlar. Dünyaya baktığımızda görüyoruz ki gelecekte iki şey çok kıymetli olacak. Bunlar biri su diğeri de gıdadır.

Küresel alanda baktığımızda stratejik öneme sahip olan tarımda yerli üretimi sağlamak, kendi kendine yetebilmek ve millileşmedir. Bir yandan topraklarımızı korurken diğer bir yandan bu topraklardan en yüksek verimi ve geliri elde edecek çalışmalar gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Yerli ve milli olana yönelirken en kıymetli hazinemiz olan toprağı korumaya da devam etmeliyiz. Biliyorsunuz ki toprak yerine ikamesi bulunmayan, yenilenmesi, tazelenmesi çok uzun yıllar alan yaşam alanımız. Bu bilinçle tarımda verimlilik artışı, yeni teknoloji kullanımı, çiftçilerin desteklenmesi ve sürdürülebilir tarım yöntemleri ile üretimi destekleyecek çalışmalar yapmamız lazım. Sahip olduğumuz kaynakları doğru ve verimli kullanarak gıda güvenliğimizi sağlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

 

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler