16.2 C
İstanbul
Salı, Ekim 19, 2021

Otomotivde en iyi tasarımlar 27 Ekim’de açıklanacak

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirerek ihracatı artırmak amacıyla düzenlediği Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, Covid-19 salgını nedeniyle online olarak 27 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.

“ElektrikliAraçlar” temasıyla düzenlenecek online yarışmada, genel tasarımdan yazılımakadar otomotiv endüstrisinde farklılık yaratacak yenilikçi projelere toplam 250bin TL ödül verilecek. Dereceye girenlere ayrıca yurtdışında eğitim hakkı veİTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezinde projelerini geliştirme imkanı datanınacak.

Türkiye otomotiv endüstrisinde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirerek ihracatı artırmak amacıyla düzenlenen Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, Covid-19 salgını nedeniyle online olarak 27 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.Sektörün ihracattaki tek koordinatör birliği olan Uludağ Otomotiv Endüstrisiİhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiyeİhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde düzenlenecek yarışma, “ElektrikliAraçlar” temasıyla sektörün geleceğine ışık tutacak. Yarışmaya, 18 yaşını tamamlayan sektör profesyonelleri, akademisyenler, Ar-Ge-Teknopark çalışanları, tasarımcılar, girişimciler, serbest çalışanlar ve öğrenciler katılabilecek.Bireysel ya da ekip olarak katılıma açık olan yarışmada dereceye giren başarılı proje sahiplerine toplam 250 bin TL ödül verilecek.

Birinciye70 bin ödül ve yurt dışı eğitim hakkı

OtomotivinGeleceği Tasarım Yarışmasının birincisi 70 bin TL, ikincisi 60 bin TL, üçüncüsü50 bin, dördüncüsü 40 bin TL ve beşincisi de 30 bin TL ödül almaya hakkazanacak. Dereceye girenler Ticaret Bakanlığı desteğiyle iki yıl boyuncayurtdışında eğitim görme imkânına da kavuşacak. OİB, ayrıca nakdi ödüllere ekolarak dereceye giren projelerin İTÜ ARI Teknokent iş birliğinde kuluçkamerkezinde geliştirilmesine de destek olacak.

Girişim projelerinin değerlemesi 47 milyon dolara ulaştı

OİB,Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nı, dünyada sürücüsüz, yapay zekâya sahip, birbiriyle bağlantılı ve elektrikli araçların kullanımının giderek yaygınlaştığı bir dönemde Türkiye’nin sadece üretim değil, aynı zamanda Ar-Ge,Yenilik ve Tasarım Merkezi olma vizyonuyla hayata geçiriyor. Yarışmada şimdi yedek ödül alan girişim projelerinin elde ettiği başarı ise OİB’in vizyonundaki başarıyı ortaya koyuyor. Bugüne dek 4 bin 25 projenin değerlendirildiği ve 102projenin derece aldığı yarışmada, kazanan girişim projelerinin şirket değerlemesi 47 milyon dolara ulaştı, 258 kişiye ise istihdam sağlandı.

Bu yıl da en yenilikçi tasarımların ödüllendirileceği yarışmada; otomotivdeki genel tasarım, yazılım tasarımları ve ülke ve bölgeler için farklılık yaratacak projelere odaklanılacak. Yarışma kapsamında otonom araçlar, sürücü ve yayaların güvenliği için tasarlanacak parçalar, batarya ve piller, tüm mekanik ve elektronik aksamlar, yenilenebilir enerji ve çevreci yaklaşımlar ile ergonomi, emniyet, enerji gibi temaları içeren özgün ve yenilikçi projeler değerlendirilecek.

-REKLAM-

Son Haberler

Diğer Haberler