25.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 29, 2022

Plakalı Eşanjör Özellikleri

- REKLAM -

Sıcaklıkları farklı iki akışkanın birbirinden plakalar yardımı ile ayrıldığı, plakaların iki akışkan arasında ısı transferi yapmasını sağlayan ekipmana plakalı eşanjörler adı verilmektedir. Pek çok sektörde kullanılan plakalı eşanjörler sahip oldukları özellikleri ile de kolaylık sağlamaktadır. Bu alanda experphe.com plakalı eşanjör çeşitlerini ve özelliklerini kullanıcılara detaylı bir şekilde açıklamakta ve sunmaktadır.

 Plakalı Eşanjör Özellikleri Nelerdir?

 Plakalar arası ısı değiştiricisi olarak tanımlanan ekipmanlara plakalı eşanjör adı verilmektedir. İki veya aynı akışkanın arasında ısı transferi sağlayarak metal plaka üzerinde yer alan kanalları dolaşarak sistemi soğutan veya ısıtan ekipmanlara denilmektedir.

 Plakalı eşanjörlerin diğer eşanjörlere göre ısı transfer verimliliği sağlaması büyük avantaj sağlamaktadır. İki akışkanı ayıran plakaların diğer malzeme alternatiflerine göre ince olması ısı transfer hızını da arttırmakta ve oluşabilecek ısı kaybını en aza indirmektedir. Plakalı ısı eşanjörü üreticisi olarak hizmet veren experphe.com bu verimli ve etkili ısı transfer elemanlarını müşterilerin kullanımına sunmaktadır. Plakalı eşanjörün modelleri experphe.com sitesi içerisinde yer almaktadır.

 Experphe Plakalı Eşanjörlerin Özellikleri

 plakalı eşanjör modellerine experphe.com sitesi içerisinden ulaşmak mümkündür. Fakat plakaları eşanjörler arasında seçim yapılırken bazı özelliklerinin de bilinmesi gerekmektedir. Plakalı eşanjörlerin özellikleri şunlardır:

 – Isı aktarımında 3 ile 5 kat arasında verimlilik göstermektedir.

 – Sıcaklık paylaşımları 10 derecelik farklarda etkinlik göstermektedir.

 – Plakalı eşanjörlerin bakımı oldukça kolaydır.

 – Yüksek akış hızına sahip olan plakaları eşanjörlerin kirlenmesi de az olmaktadır.

 – Kapasitesi istenildiği zaman yükseltilebilir. Yükseltilmesi istendiği zaman plaka diziliminin değiştirilmesi söz konusu olmaktadır.

 – izolasyona gerek duymamaktadır.

 – Paslanmaz özelliği sebebi ile uzun yıllar kullanılabilir.

 Experphe Plakalı Eşanjörler Nerelerde Kullanılabilir?

 Plakalı eşanjörler en çok verimlilik ve maliyet açısından tasarruf sağlaması sebebiyle geniş kullanım alanına sahiptir. Özellikle boru tip eşanjörlere göre daha sık tercih edilmektedir. Plakalı eşanjörler daha önceki dönemlerde gıda endüstrisinde çok sık kullanılırken, günümüzde pek çok alana da yayılmıştır.

 Otomotiv sektörü, endüstriyel kullanımlar, yapı teknolojileri, ilaç endüstrisi, gıda sektörü, kimyasal madde işlemesi ve özel uygulamalarda plakalı eşanjörler kullanılmaktadır. Ergonomik yapısı ile öne çıkan plakalı eşanjörlerin modellerine ve özelliklerine experphe.com üzerinden ulaşmak mümkündür. Bu alanda experphe.com kalitesi ve güvenirliği ile öne çıkan plakalı eşanjörler ile ısı transferinde mükemmel çözümler sunmaktadır.

Son Haberler

Diğer Haberler