28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

‘PORTAL EMPRESARIAL’ bu firmaya dikkat!

- REKLAM -

Gebze Ticaret Odası, PORTAL EMPRESARIAL S.L ve bu şirkete ait web portalı olan Industry & Commerce (I+C) (www.industry-commerce.com) tarafından Türkiye, Avrupa ülkeleri ve Kuzey Afrika’da birtakım dolandırıcılık ve sahtekarlık faaliyetleri yürütüldüğü konusunda uyarıda bulunuldu.

Gebze Ticaret Odası tarafından yapılan duyuruda ‘Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda, İspanya’nın Valensiya bölgesinde kurulu bir şirket olan PORTAL EMPRESARIAL S.L ve bu şirkete ait web portalı olan Industry & Commerce (I+C) (www.industry-commerce.com) tarafından Türkiye, Avrupa ülkeleri ve Kuzey Afrika’da birtakım dolandırıcılık ve sahtekarlık faaliyetleri yürütülmektedir. Anılan firmanın dolandırıcılık düzeneği şöyle işlemektedir: Öncelikle hedefledikleri firmalara İspanya’daki iş portalında yer alarak kendilerini İspanya’daki firmalara tanıtma imkanı bulacakları belirtilmekte, portalde yer almak üzere gönderdikleri belgeyi imzalamaları istenmektedir. Akabinde birçok firma tarafından dikkatlice incelenmeksizin imzalanan bu belgeye dayanarak portalde tanıtım faaliyeti yürütülmesinin bedeli olarak 997 Avro tutarında reklam ücreti talep edilmektedir. Sürecin devamında ise web portalında yer alan firmanın bu ücreti ödememesi halinde yasal takipe başlayacaklarını ve faiz işleteceklerini belirten mektuplar da PORTAL EMPRESARIAL tarafından gönderilmektedir.
Madrid Ticaret Müşavirliği tarafından yapılan araştırmalarda PORTAL EMPRESARIAL firmasının daha evvelden de benzeri dolandırıcılık faaliyetleri bulunan EUROPEAN CITYGUIDE S.L. firmasının isim değiştirmiş hali olduğu; adı geçen şirketlerce yürütülen faaliyetlerin gerek Valensiya Ticaret Odası ve Ticaret Müdürlüğü gerekse ilgili Avrupa kuruluşları nezdinde sahtekarlık girişimi olarak kabul edildiği bilgisi edinilmiştir.
Söz konusu firma tarafından gönderilen hiçbir teklifin kabul edilmemesi, hiçbir belgenin imzalanmaması ve anılan firma tarafından gönderilen eposta vb. gibi yazılar imha edilmeden saklanarak Madrid Ticaret Müşavirliği’ne de bilgi verilmesi önemle rica olunur’ denildi.

Son Haberler

Diğer Haberler