26.9 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

Rifat Hisarcıklıoğlu: ‘SATSO Hem Doğru İş Hem İşi Doğru Yapıyor’

- REKLAM -

foto-galeri91 yıllık geçmişi ile şehrin her alanda gelişimine katkı sağlayan, Sakarya’ya ve üyelerine en iyi ve en kaliteli hizmeti vermek, üyelerinin haklarını gözetmek adına her geçen gün artan itibarıyla yerel ve ulusal platformda çalışmalarını sürdüren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası geleneksel olarak düzenlediği Sakarya’nın yıldızları ödül töreni ile şehrimize hizmet edip gururumuz olanları alkışladı.

İş dünyasının düğünü olarak nitelendirilen Sakarya’nın yıldızları ödül törenine başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam olmak üzere TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, İlçe Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, Çevre Odaların Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanları, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, SATSO Tabii Meclis Üyeleri, Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

SATSO camiası olarak gurur günü olan törenin ev sahipliğini SATSO Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyeleri gerçekleştirdi.

Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni’nde; kurumlar vergisi, ihracat, istihdam, girişimcilik, markalaşma, ar-ge, sektörel performans, sportif başarı, kurumsal iş birliği, çevre, eğitim ve özel kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu.

Başarılar Kazanmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz

Törenin açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul şunları dile getirdi:

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın 90. Yılını, yine sizlerle, tüm paydaşlarımızla, hemşerilerimizle birlikte kutlamıştık. Geçen 1 yılda daha rekabetçi ve refah içinde bir Türkiye için, ülkemizin 2023 hedeflerine Sakarya olarak katkımızı daha da yükseltmek için çok çalıştık. Üretimde, eğitimde, istihdamda ve ihracatta başarılar kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Birlik ve beraberliğin, kardeşliğin coğrafyası olarak nitelendirilen, tüm değerleriyle büyük hedeflere koşan bir Sakarya’da, sorumluluğumuzu en güzel şekilde yerine getirmek için Valimiz, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve Üniversitemizle ortak akıl, idealler doğrultusunda kapsamlı işbirliğini, güç birliğini oluşturduk.

Her milletten insanımızın bir arada kardeşçe yaşadığı, Türkiye’nin özeti olan Sakarya’mızda şehrin tüm aktörleri hamdolsun hep birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Bizler, bereketi ve başarıyı istişare kültüründe görüyoruz. Bu güzel havanın oluşmasında yüksek katkıları olan Sn. Bakanımıza, Sn. Valimize, Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Üniversite Rektörümüze ve tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

91 yıllık maziye baktığımızda her alanda adından söz ettiren, önemli hizmetlere imza atan bir yapı ile karşılaşıyoruz. Odamızı oluşturan tüccar ve sanayicilerimiz, Türkiye’nin ilk yerel bankası olan Adapazarı İslam Ticaret Bankası ile Adapazarı Emniyet Bankası’nın şehrimizde kurulmasına öncülük etmişlerdir.

Yıkık Kentten Marka Şehir Hedefine

Marmara Depremi’nde büyük yıkım ve acılar yaşayan bir kentten, sanayisi, tarımı ve turizmi başta olmak üzere tüm değerleriyle marka şehir olma yolunda ilerleyen bir kente ulaştık. Bu çalışma gayretimizde bizlere her zaman ciddi destekler veren ve yol gösteren, çok kıymetli TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na burada bir kez daha teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Sakarya’mız kavşak noktasında, konumu itibariyle en avantajlı kent. Yani büyümek zorunda. İhtisaslaşan sektörlerde kümelenen, otomotiv sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde yatırımcılarına kolaylık sağlayan, kalifiye istihdamı ve teşvik alımı yüksek bir Sakarya için gayretli çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sakarya olarak 2014 yılını, ihracatta ilk 10 il arasında, %16,3 artış ile ilk sırada tamamladık. Bu çok önemliydi bizim için. Türkiye’nin ihracat performansı en iyi olan iller arasında 2013 ve 2014 yıllarında 9. Sırada yer aldık. 2002 yılında sadece ve sadece 428 milyon dolar ihracatımız vardı. 12 yılda büyük ilerleme kat ederek 2014 yılını 2 milyar 605 milyon dolar ihracatla kapattık. Biz Sakarya iş dünyası olarak ihracata dayalı büyüme modeline destek veriyoruz.

Sakarya’mız ve ülkemiz, hedefleri olan, üreten, bulduğu alternatif kanallarıyla ürettiğini pazarlayarak ihracatını artırmayı sürdüren iş dünyamızın omuzlarında yükselmeye devam ediyor.

9 Yeni OSB, 90 bin yeni istihdam!

Sakarya’mıza daha fazla girişimci yetiştirme ve istihdamı artırma amacındayız. 2014 yılında nitelikli istihdam konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda önemli başarılar elde ettik. Eğitim faaliyetlerimizi artırdık. UMEM Beceri’10 projesinde Sakarya olarak 1. Olduk.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ‘Akredite Sertifikası’ Belgemizi yeniledik.

İş dünyası olarak yenidünya düzeninde zamanın şartlarına uygun hareket etmek zorundayız. Birlikten kuvvet doğar. Kümelenmeye önem verdik, sanayi geleceğimizi çok dikkatli planladık. Son derece hassas hareket ediyoruz. Tanıtım filmimizde de izlediğimiz gibi Sakarya’mızda 7 kurulu OSB ve 2 yeni OSB hazırlık çalışmasının tamamlanması ile birlikte 9 OSB’miz olacak ve ilde toplam 90 bin istidama ulaşacağız. Mevcut OSBlerimizi gezip inceleyebilir, hassas ve kontrollü oluşumlar olduğunu görebilirsiniz.

Şehrimizi sanayiye, çarpık yapılaşmaya boğmadan, sosyal yaşamı ile çok daha planlı ve düzenli bir Sakarya’ya inşallah kavuşacağız.

Hedef: İlk 5!

Ülkemiz ve Sakarya’mız için 2023 hedefleri doğrultusunda; Ar-Ge, yenilikçilik, girişimcilik, başlıklarında, çalışmalarımızı sürdürürken, Bakanımız Sn. Fikri Işık’ın ifade ettikleri; yerli, yenilikçi ve yeşil üretim hedefinde Sakarya’mızda sanayi kümelenmelerini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. 2015 yılında başarımızı daha da artıracağız. Hedefimiz net. Sakarya’mız ülkemiz ihracat sıralamasında inşallah ilk 5 il arasında yer alacak.

Yerli Otomobile Ev sahibi Olmak İstiyoruz

Otomotiv Şehri Sakarya çalışmalarımız, yerli oto arzumuzu her fırsatta dile getirdik. Otomotiv, ihracatımızın en önemli sektörü ve bu sektörde 100 yıllık nitelikli istihdam tecrübemiz var. Sakarya’mız, otomotiv sektöründe üs olmalı. Tüm şartlar şehrimizde mevcut. Otomotivde tecrübeliyiz, iddialıyız. İlk savaş arabaları yapılan günlerden, ilklere imza attığımız günlere ulaştık. Dünya’da sıfır hata teknolojisi ile üretim yapan TOYOTA, Sakarya’mızda. Başarıda büyük pay sahibi. Savunma sanayimizin gururu, Milli Tankımız “ALTAY”, Sakarya’mızda üretiliyor. Ülkemizin gururu Milli Tren’i üstlenen TÜVASAŞ, Sakarya’mızda. OTOKAR, Zırhlı Araçları Sakarya’mızda üretiyor ve ihraç ediyor. Mesela Cobra. Özellikle BM tarafından kullanılıyor. Yine TIRSAN, Tank Palet Fabrikası ve diğer kuruluşlar başarılı çalışmalara imza atıyor. Türk Traktör, Başak Traktör şehrimizde. Makine imalat sektöründe hamdolsun başarılıyız. Gıda ve tarım makinelerini üreten firmalarımız hızla büyüyor, ödüller kazanıyor. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Organize Ticaret Bölgeleri (OTB) çalışmalarımızda kümelenmeye önem veriyor ve hızla yol alıyoruz. Üniversitemizle başarılı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hedeflerimize yönelik bizlerle birlikte yürüyen Üniversitemiz girişimlerini tamamladı ve Sakarya Üniversitesi’nde mühendislik programları da dâhil olmak üzere Otomotiv Bölümleri açıldı. Sakarya’mızın otomotiv konusundaki 100 yıllık başarılı hikâyesi, işçilikteki el yatkınlığı, hazırlanan altyapısı ve olumlu algısı inşallah şehrimizi önemli bir üs haline getirecektir.

Türkiye, kendi markasıyla araba üretecek konuma gelmiştir. Bunun yeri de Sakarya’dır. Milletimizin seçtiği Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettikleri yerli otomobil inşallah Sakarya’mızda üretilmelidir.

TOBB ve SATSO olarak Meslek Liselerimizi kısa süre sonra eğitim yaşamına kazandıracağız. Sosyal projelerimizi hızlandıracağız. Ticarette, sanayide, tarımda, turizmde ve diğer sosyal alanlarda gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarımızla şehrimiz, inşallah kısa zamanda ülkemizin yıldız şehri hüviyetine kavuşacak.

Barış Havası Bereket Getirir

Güçlü üretim ve yatırım, Yeni Ticaret ve İşbirliği Dönemi diyoruz. Üreten ve yatırım yapan, geleceği daha güçlü görmelidir. Ticaretin önündeki engeller hızlı bir şekilde kaldırılmalıdır. Her fırsatta dile getiriyorum. Ekonomide güven ve istikrar hayati önem taşır. Türkiye, meselelerini çözme yolunda hızla ilerlemektedir. Kan ve gözyaşı yerini ortak idealler ve hedefler doğrultusunda birlikte çalışma kültürüne ve güzelliğine bırakmalıdır. Ülkemiz çözüm sürecinde başarıya ulaştığında demokrasisi daha nitelikli olurken ekonomisi de inşallah çok daha güçlü ve sarsılmaz olacaktır. Gündemdeki konular yeni anayasa, başkanlık sistemi ve barış ortamının ülkemiz için hayırlı sonuçlara yol açması en büyük temennimizdir. Her alanda estirilecek barış havasının bolluk ve bereketi getirmesi kaçınılmazdır. Biz iş dünyası olarak Türkiye’nin önünde duran meseleleri çözme gayretine her zaman destek vermeye devam edeceğiz.

Seçimler de yaklaşmaktadır. Hedef ortaktır; Türkiye’miz muassır medeniyet seviyesine ulaşmak yolunda ilerlemelidir.

Geçtiğimiz yılki konuşmamda kaybeden Türkiye ve kaybeden Sakarya istemiyoruz demiştim. Evet, bu süreçlerin sonunda kazananın inşallah Türkiye ve Sakarya olacağına inanıyorum.

SATSO olarak hedefimiz, ihracatta ilk 5 il arasında olan, Liman işlevselliğiyle Karadeniz’den dünyaya açılarak otomotiv şehri Sakarya projesini gerçekleştiren, sosyal gelişmişlikte ve turizmde Marka Şehir Sakarya’ya kavuşmaktır.

Çünkü değerleri için uygun rekabet ortamı oluşturarak başarıya ulaşan bir Sakarya, asla kaybetmeyecektir. Sakarya’nın büyümesi demek, Türkiye’nin büyümesi demektir.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, ödül almaya hak kazanan kişi ve firmalarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum., bu gurur gecemizde, bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Hep birlikte sağlık ve başarı dolu yıllar geçirmeyi Yüce Allah’tan temenni ediyor, sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un ardından kürsüye gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında Türk iş dünyasının başarıları ve hedeflerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Hisarcıklıoğlu şunları dile getirdi:

“Odalar birliği başkanlığı dönemimde 21. kez Sakarya’ya geldim. Ne zaman moral depolamak istesem Sakarya’ya gelip moral verip moral depoluyorum. Burada çok güzel bir tablo var birlikte rahmet ayrılıkta azap var. Birlikte hareket var. Sakarya bundan dolayı kazanıyor. Sakarya’yı bundan dolayı örnek gösteriyorum. Allah size kimseye nasip olmayan güzellikler nasip etmiş. Şükretmeniz gerek.

İş Dünyasına FİFA Örneği

İş dünyasının desteklenmesi gerektiğini FİFA örneği ile açıklayan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

FİFA’nın uygulamasında yıldız oyuncuları koruyup kollayın çünkü futbolu onlar güzelleştiriyor diyor Türkiye’nin yıldızları da sizlersiniz, Türkiye’nin hakemleri de iş dünyasını gözetmeli.” dedi.

OSB’lerde kreş uygulaması ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar talebi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu “İlk OSB’de kreşi de Mahmut Kardeşim yapsın” diyerek onay aldı.

SATSO Hem Doğru İş Hem İşi Doğru Yapıyor

Hisarcıklıoğlu konuşmasının devamında SATSO çalışmalarına değinerek “SATSO hem doğru iş yapıyor hem de işini doğru yapıyor Sakarya’ya değer katanları unutmuyor takdir ediyor, bu bir vizyon işidir. Marifet iltifata tabidir. Bir büyük başarı da; SATSO 5 yıldızlı hizmet veren hizmet kalitesi Avrupa standartlarında olan bir odamızdır. MARKA kapsamında yer alan iller hepsi birlikte hareket ediyor ben bu anlayıştan dolayı illerimizi kutluyorum. Bugün sosyo ekonomik gelişmişlikte 18. sırada 10 yıl önce 23. sırada idi. on yılda 5 basamak ilerledi. 9 OSB’den bahsediyoruz. Milli tank milli tren burada üretiliyor.

İhracatının yüzde 97 sini sanayi ürünleri oluşturuyor. En verimli tarım alanları Sakarya da Akova bunlardan biri. Sakarya üreterek büyüyor, kazanıyor. Türkiye ekonomisinde sanayi payı yüzde 28 ama Sakarya’nın payı yüzde 36 Türkiye’nin Sakarya ile eş değer olsun istiyoruz kişi başı üretim Türkiye’nin yüzde 40 üzerinde bu şu demektir GSİYH’si 800 milyar dolar Sakarya gibi üretse iki basamak önde olacak GSİYH’miz 1.6 trilyona gelecek. SATSO bunu ilk günden beri otomotiv şehri olması için vizyon oluşturdu ve Sakarya’ya yerli oto üretimi yakışır. Bir ildeki iş dünyasının başarısı işyeri sayısından belli olur. Şöyle ki; Türkiye’nin işyeri sayısındaki artış 2014 yılında yüzde 4 iken Sakarya’nın yüzde 5’tir.

Sakaryalı İş Adamı Dürüst Ve Namuslu

Kurumlar Vergisi Mükellefi sayısındaki artış Türkiye genelinde yüzde 2 iken Sakarya’da yüzde 3’tür. Çalışan sayısındaki artış ise Türkiye’de yüzde 5, Sakarya’da yüzde 16’dır. Protesto olan senetlerde artış yüzde 10 Sakarya’da eksi 14’tür. Sakaryalı sanayici dürüst namuslu borcuna sadık insanlar demektir. Bu en güzel işlerden biridir. Türkiye’nin ihracat artışı yüzde 4 iken sakarya’nın yüzde 15’tir. Bu kapsamda sizi kutluyorum. Sakarya’nın ihracatının yüzde 61 ini kalite arayan pazara Avrupa ve ABD ye yapıyor. Bu pazar üst kalite ister. iyi üretici ister. İhracatın sektörel dağılımına baktığımızda ise ilk sırada otomotiv ürünleri, ikinci makine ürünleri ve mobilya ürünleri yer alıyor. Türkiye’nin en büyük 100 firması arasında on yılda 9 dan 13 e yükselmiş. Yapacak çok işiniz var. Zengin olmanız gerek. Siz zengin olmalısınız ki ülkemiz zengin olsun. Turizm ve doğal güzelliklerinizle hakettiğiniz yerde değilsiniz kat edeceğiniz çok yol var. Turizm konusunda yüzde 100 artış var. Allah sizdeki birlik ve beraberliği bozmasın.” dedi.

Kare Kodlu Çek

Ticarette en sıkıntılı konulardan birinin karşılıksız çek olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Hepiniz tahsilat riskleri ve karşılıksız çeklerden şikayetçisiniz. Özellikle bu çekte hapis cezasının kaldırılmasını hiçbirimiz istemedik ama şartlar hapis cezasının kaldırılmasını mecbur kıldı. Zaten dünyada tek bizim icraatımızdır vadeli çek. Türkler olarak ekonomiye tek katkımız bu vadeli çektir. Dünyanın hiçbir ülkesinde vadeli çek yok. Daha sonrasında bu vadeli çekte hapis cezası ile ödemeyi sıkıştırıyorduk. Çekte hapis cezası kalkarken Adalet Bakanı’nın ifade ettiği şeyi söylüyorum size, ‘Hapishane kapasitesi 140 bin, Yargıtayda onay bekleyen dosya sayısı karşılıksız çekten 220 bin.’ Yargıtay 220 bin hapis cezasını onaylasa hapishaneye girmek için karşılıksız çek yüzden randevu almak zorunda kalacaktık. Bu kalktı şimdi” dedi.

Kare kodlu çek uygulamasına değinen Hisarcıklıoğlu, çekin, Türkiye’de ödemelerde kullanılan ve en çok alışılan araçlardan biri olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Bununla ilgili geçen gece Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Bankalar Birliği Başkanı ile bir toplantı yaptık, bir şeyde mutabık kaldık. Çok yakın zamanda piyasaya çıkacak. Bu da şu anda mevcut kullanılan çeklerin yanına ilave olacak kare kodlu çek. Bundan böyle piyasada iki tip çek olacak; biri normal çek, diğeri de kare kodlu çek. Kare kodlu çek aldığınız zaman da banka müdürü nasıl bizim öz geçmişimizi görüyorsa, kare kodlu çek aldığınız zaman artık tahmini nişan alıp ateş etmeyeceksiniz. Bundan sonra bilerek ateş edeceksiniz. Ne riski üstlendiğini de bileceksiniz. Kare kodu okuttuğunuz zaman protestolu senetlerim ne kadar, ne kadarını ödemişim, ödememişim, karşılıksız çekim ne kadar çıkmış, ödemiş miyim, ödememiş miyim, bankalar ne kadar kredi açmışlar, bunlarda gecikmiş ödemem var mı, kredimin tamamını kullanıyor muyum, doğalgaz borcumu, kredi kartı borcumu ödüyor muyum, hepsini göreceğiz. Hangi çeki tercih edeceğinizin kararını sizler vereceksiniz.”

Yerli Malı Belgesi

Hisarcıklıoğlu, yerli yatırımcıları kamu ihalelerine teşvik ettiği açıklamasında; “Sayın Cumhurbaşkanı, başbakan iken 3 sefer genelge yayınladı. ‘Kamu ihalelerinde yüzde15 fiyat pahalılığına rağmen yerli malı kullanın’ dedi. Maalesef kamu bürokrasisi bunu uygulamadı. Daha sonrasında şubat ayında Meclis’ten ‘Yerli malı alımında yüzde 15lik fiyat kullanılması’ yasası çıktı. Şimdi burada Sakaryalı kardeşlerime müthiş bir fırsat var. Bu 40 milyar liralık kamu malı alışının içerisinde eğer ithal, ucuz diye üretimden vazgeçtiysek şimdi düşünün. Şimdi düşünün. Bakın tüccar, sanayici olarak söylüyorum. Eğer yurtdışından gelen mal 100 lira ise senin ürettiğin mal 115 lira ise kamu senin malını almak mecburiyetindedir. Bu sanayileşme için olmazsa olmazımızdır. Onun için lütfen bunu kullanın. Artık ‘kamu ne satın alıyor, ben bunların hangisini üretirim’ diye bakıyor olmamız lazım” şeklinde konuştu.

Alacak Sigortası

Alacak sigortasının devreye girdiğini bildiren hisarcıklıoğlu, “Yurt dışında vadeli işten dolayı kimsenin battığını duymazsınız ama bizde vadeli satış yaptığın kişi battıysa sizde battınız demektir. Bunun için alacak sigortası devreye girdi. Alacak sigortası şu; bir yıllık vadeli alışverişinizin tamamı, ne kadarlık mal satıyorsan tamamı sigortalanıyor. bu da maksimum cironun yüzde yarımı kadar. Yüzde yarımıyla yüzde 99,5’i garanti altına alıyorsunuz” dedi. Rusya’daki sıkıntı mersindeki narenciye üreticisini sıkıntıya soktu ürünlerinizi sigortalayın.” dedi.

UMEM’de Sakarya Başarısı

Tobb Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu Umem Projesi kapsamında Sakarya’nın oldukça başarılı olduğunu ifade ederek “nitelikli istihdam sorununa çözüm noktasında geliştirdiğimiz UMEM projesinde en başarılı il Sakarya oldu. bu projeden en fazla yaralanan firma Ford, Hyundai, Toyota… Yabancılar bunun kıymetini biliyor sizde bilin. İstihdam konusunda iş dünyasının sırtındaki yükü hafifletiyoruz. Türkiye 1998-2002 arasında 4 bin dolar olan kişi başı geliri, 2002- 2008 döneminde 10 bin dolara getirdik. Bunun arkasında istikrar güven var, Türk iş dünyasının önündeki engeller kaldırıldığında, yapısal reformlar getirildiğinde 2,5 katı bir başarı elde edildi. şimdi tekrar sıçrama zamanıdır. Biz bunu yaparız. Allah yolunuzu açık etsin” şeklinde konuştu.

OSB’lere Kreş

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam ödül almaya hak kazanan kuruluşları tebrik ederek TOBB’dan bakanlık olarak talep edilen OSB’lerde kreş uygulaması talebi konusuna değinerek “Sakarya’da OSB’lerde kreş uygulamasını başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan İslam “Sakarya’nın Yıldızları Türkiye’nin büyümesine katkı sağlıyorlar onlar bizi ödüllendiriyor aslında” dedi.

Ülkemiz jeopolitik ve stratejik olarak dünyanın merkezinde bulunuyor bu durum bu topraklarda yaşamayı çok zevkli hale getirirken aynı zamanda zor da kılıyor.

Ekonomik Başarıyı Görmezden Gelmek Türkiye’nin Yıldızlarına Haksızlıktır

Bu topraklar güce ve merhamete aynı anda sahip olmayanlara vatan olmayı kabul etmedi. Tarih bizi Çanakkale’de Sarıkamış’ta bu ki hasletten dolayı sınadı. Bedel ödedik. Geleceğe dairde bunlardan ders aldık. Güç yalnız silahta değil ekonomik, siyasi, askeri gücünüz hepsi bir bütündür. Ekonomik gücünüz yoksa askeri gücünüz de yok demektir. Para gücü doğru kullanabilirse itibar demektir. Biz kendi iman gücümüzden eminiz ama ilerleyen yıllarda ekonomik gücümüzde imanımız kadar güçlü olmalıdır. Çünkü bu topraklarda yaşamak zaaf kabul etmiyor. Etrafımızdaki kardeşlerimize de destek olmalıyız. Sesimizi zulme karşı güçlü çıkarabilmek için ekonomik gücümüzü kullanmalıyız. Türkiye’nin ilerlemesini milletin feraseti ve istikrarımız ile aştık. Türkiye artık o eski Türkiye değil manipülasyonlarla dengemizi, istikrarımızı bozmak kolay değil. Ülkeleri borcu milli gelire oranına göre sıralayan Maccansey Türkiye’yi en az borcu olan 9. ülke olarak gösteriyor. Türkiye büyürken yoksullukla da mücadele eden bir ülke. Dünya Bankası Türkiye’de yoksulluğun 10 yılda azaldığını artık deklare ediyor. Doların son zamanlarda oynak hareketler seyretmesinin olumsuz yanları olduğu gibi cari açık açısından olumlu olabilecek sonuçları da oldu. Ekonomik ve sosyal başarıları görmezden gelmek Türkiye’ye olduğu gibi sizlere Türkiye’nin yıldızlarına da haksızlıktır. Sakaryamız ülkemizin kalkınmasına ciddi katkı sağlayan bir ilimizdir. Sakarya olarak, GSMH %1.6lık bir paya kişi başı milli gelirde 14.144 Dolardır. Bu konuda da Türkiye ortalamasının üzerindeyiz.

Vites Yükseltmeliyiz

Bakan İslam konuşmasının devamında “Girişimcisiyle çalışanıyla emeği geçeniyle hepinizi hepimizi canı gönülden kutluyorum elbette vitesi yükseltmeliyiz. İhracat hedefimize ulaşmak için Sakarya’nın yıldızları ile gayret edeceğiz kötümserliğe ve karamsarlığa prim vermiyoruz. Biz kamu olarak Sakarya’nın önünü açmaya çalışıyoruz. Biz kamu olarak ayrıca Sakarya’nın yıldızlarına ayak uydurmaya çalışıyoruz. Yine kamu olarak Sakarya için 475 proje hayata geçirdik. Bu projelerin toplam tutarı 5 milyar 434 milyondur. Sakarya ar-ge teşviklerinde 11. sırada yer alıyor. Ancak bu desteklerden alınan pay düşük, katma değeri yüksek üretim için ar-ge ve inovasyona biraz daha ağırlık vermemiz gerekiyor” dedi.

Otomobil Şehri Sakarya’nın peşindeyiz

“Otomotiv Şehri Sakarya projesini ve hedefini destekliyorum” diyen Bakan Ayşenur İslam “ Otomotiv sektörünün büyüme potansiyeli yüzde 400 bu da mevcut durumun 4 katı demek. 2014 ihracatında otomotiv lider oldu. Sakarya’nın en önemli sektörü otomotivdir. Biz hükümet olarak yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesini yıldızlarımızın bu onuru bu gururu bize yaşatmalarını canı gönülden istiyoruz. Biz ısrarla bu hedefin peşindeyiz takipçisiyiz. Milli tank milli tren gibi ilk yerli otomobili de Sakarya Da üretmek bizlere nasip olur inşallah. Biz yıldızlarımızın yıldızlarımız Türkiye’nin gücüne inanmalıdır. Önümüzdeki 4 yıl kılçıksız atağa kalkacağımız bir dönemdir. ” dedi.

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde kurumlar vergisi, ihracat, istihdam, girişimcilik, markalaşma, ar-ge, sektörel performans, sportif başarı, kurumsal iş birliği, çevre, eğitim ve özel kategorilerinde toplam 19 ödül verildi.

İhracat Kategorisi’nde; Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Adına Şirket Genel Müdür Yardımcısı Yasuhıka Ishıbashı,Toyota Motor Europe Adapazarı Şubesi Adına Şirket Genel Müdürü Sebutay Göksu, Tırsan Treyler Sanayi Ve Ticaret A.Ş. adına Mali İşler Müdürü Mustafa Keskin’e, Gizem Frit Pazarlama Ve Dış Ticaret A.Ş. adına Yurt İçi Satış Müdürü Engin Veli Koç’ Arma Filtre Sistemleri Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Adına Yönetim Kurulu Üyesi A. Akgün Altuğ’ a ödülleri Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Aşyenur İslam tarafından takdim edildi.

Kurumlar Vergisi Kategorisinde; Otokar Otomotiv Ve Savunma San. A.Ş. Arifiye Fabrikası Adına Şirket Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Odabaş’a ödülünü Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş takdim etti.

Özel Ödül Kategorileri Kapsamında İstihdam Alanında; Sanko Holding Adına Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu Ve Türk Traktör Adına Türk Traktör Genel Müd.Yrd. Ahmet Canbeyli’ye ödüllerini TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu takdim etti.

Girişimcilik Kategorisinde; Orhan Kocabıyık’a Ve Veli Akgün Holding Anonim Şirketi Adına Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün’e ödüllerini Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu takdim etti.

Marka Dalında Tuna Tan Akaryakıt Ve Trzm Din.Tes.San.Tic.Ltd.Şti. Adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Burak Tan, Öner Modüler Mobilya Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Adına Yönetim Kurulu Başkanı Birol Öner, Adı Bahçe Yiyecek İçecek Trzm San. Ve Tic.Ltd.Şti Adına, Şirket Ortakları Bora Taşçıoğlu Ve Savaş Yılmazer’e ödüllerini Tobb Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çamur Ali Kopuz takdim etti.

Ar-Ge Alanında Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (Saitem) Adına Sakarya Üni. Rektör Yrd. Prof. Dr. Musa Eken Ve Saitem Ekibi, Kromel Makine Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çalışkan’a ödüllerini Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Haydar Memiş takdim etti.

Performans Dalında Sarp İnşaat Mobilya Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi Adına Yönetim Kurulu Üyesi Aybars Ekşioğlu’na Ödülünü Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete takdim etti.

Sportif Başarı Dalında Sakarya Büyükşehir Basketbol Spor Klübü Adına Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Ve Sakarya Basketbol Şube Başkanı A. Akgün Altuğ’a ödüllerini Sosyal Güvenlik Yönetim Kurulu Üyesi Salih Kılıç takdim etti.

İşbirliği Alanında Sakarya Üniversitesi Adına Rektör Yrd. Prof. Dr. Musa Eken’e Ödülünü Akyazı Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Şinasi Bayraktar takdim etti.

Çevre Kategorisinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Adina Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na ödülünü Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ takdim etti.

Eğitim Alanında Sakarya Valiliği Adına Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Tobb Adına Tobb Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ödüllerini Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam Takdim etti.

Törenin ardından Bakan İslam, Vali Coş ve Başkan Hisarcıklıoğlu, SATSO Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları ile bir araya gelerek başarılar diledi.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler