34.3 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri başvuruları başladı

- REKLAM -

Bu yıl 21.’si düzenlenecek olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri hakkında basın toplantısı yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ödül süreci ve organizasyonu konusunda açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de ilk kez Kocaeli Sanayi Odası tarafından 1995 yılında itibaren çevrenin korunmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak ve çevreye, topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek amacıyla gerçekleştirilmeye başlanan Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 21. si düzenlenecek. Ödül organizasyonu ve töreni hakkında Sanayi Odası’nda bir basın açıklaması düzenleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hedefimiz geçen yıl katılım sağlayan 22 firma sayımızın bir üstüne çıkmaktır” dedi.
22 Firma Başvurdu

Çevre Ödülleri Organizasyonu 1998 yılından itibaren civar iller ve 1999 yılından bu yana da Marmara Bölgesinde yer alan illeri kapsayan Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği bir bölgede düzenlenmekte olduğunu belirten Zeytinoğlu, “2014 yılında ilk defa sektörel bazlı ayrım yapılmaya başlanmıştır. Büyük ölçekli firma ve KOBİ kategorisinden Çevre Ödülleri’nin yanı sıra alınan başvuruların yeterli olması durumunda otomotiv ve yan sanayi, kimya, gıda, metal, makine, enerji ve atık geri kazanım-bertaraf vb. ana sektörel başlığı altında da ödüller dağıtılmaktadır. 2014 yılında ödül organizasyonuna 22 firma başvuruda bulunmuş bunların olup 5 tanesi Bursa, Bilecik, Balıkesir ve Çanakkale gibi Kocaeli dışındaki illerdendir” şeklinde konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Gelecek
Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin bu yıl 21.sinin düzenleneceğini söyleyen Zeytinoğlu, “Başvurular başlamış olup son başvuru 1 Mayıs 2015 tarihidir. Bu yıl tanıtım faaliyetlerine daha fazla önem vererek Ödül Organizasyonunun marka değerini arttırmayı hedefliyoruz. Çevre Ödülleri Töreni organizasyonunu ise her yıl olduğu gibi bu yılda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılımı ile gerçekleştirmesi planlanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.
2014’te Ödül Alanlar
2014 yılında düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nde; Taş- Toprak Sektörü: Eczacıbaşı Yapı Ger. San. ve Tic. A.Ş.- Vitra-Bozüyük, Enerji Sektörü: İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Ürt. ve Yat. A.Ş.-Çanakkale, Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü: Türk Pirelli Lastikleri A.Ş., Karma Sektör: KORDSA Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Ve Tic. A.Ş., Jüri Ödülleri: Nuh Çimento San. A.Ş., KOBİ Kategorisinde Çevre Ödülü: Çiftel Elektromekanik San. ve Tic. LTD. ŞTİ. Ödül aldılar.
Jüri Heyeti
Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Organizasyonundaki jüri üyeleri; Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, İZAYDAŞ, TÜBİTAK MAM Çevresi ve Temiz Üretim Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Uludağ Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Sakarya Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Müh. Bölümü, Okan Üniversitesi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, TOSB Organize Sanayi Bölgesi, TSE ve Tema Vakfı’nı temsilen kendi alanındaki uzman kişilerden oluşmaktadır.
İzaydaş Ödülü
Çevre Ödülü ve Sektör Ödülü almaya hak kazanan firmalara İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılmaktadır. Ayrıca, başvuran ve ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan firmalara da bir yıl boyunca özel indirimler uygulanmaktadır. Zeytinoğlu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve İZAYDAŞ’a ödül desteği nedeni ile teşekkür ederek, basın toplantısını tamamladı.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler