20.6 C
İstanbul
Cuma, Eylül 30, 2022

Sigorta yaptıracak olanlar temkinli hareket ediyor

- REKLAM -

Sigortacılık sektörü henüz korona virüsten kaynaklanan ekonomideki daralmadan tam olarak etkilenmemiş görünse de cirolarda yine de yüzde 20-30 civarında bir azalma yaşandığı belirtiliyor. Yetkililer, müşterilerin yeni sigorta yapmaktan kaçındığına dikkat çekiyor.

Korona virüsün olumsuz etkileri pek çok sektörde kendini hissettiriyor. Sigortacılık sektörü de bunlardan biri. Sigortacılar, müşterilerinin son zamanlarda “bekle gör” politikası izlediğini, özellikle yeni sigorta poliçesi yapamadıklarını belirtiyor.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı olarak faaliyet gösteren Salihli, Kula ve Selendi’deki sigorta acenteleri arasında yapılan ankette bu sektörde yüzde 20 ile yüzde 30 arasında cirolarda daralma yaşandığı belirtildi.

Sektör analizi çerçevesinde 2001 Sigorta, Atasal Sigorta, Uğur Yazla Sigorta, Neoman Sigorta, Üçler Sigorta, Ayazbey Sigorta, Say Sigorta, Şen Sigorta, MCK Sigorta ve Varol Erdoğan Sigorta ile yapılan araştırmada, sadece bir acentenin işlerinin şimdilik olumsuz etkilenmediği; diğer dokuzunda Mart ve Nisan aylarında özellikle trafik ve kasko poliçelerinin yenilenmesinde sıkıntı yaşandığı; yeni poliçelerin hemen hemen hiç yapılmadığı ifade edildi.

Sigorta acentelerinin ağırlıklı olarak işlerini evden yürüttüğü, ofislere kısa sürelerle veya dönüşümlü olarak gittikleri ifade edildi. Anket uygulanan 10 acenteden 3’ünün personel azaltma yoluna gittiği, Kısa Çalışma Ödeneğine ise 2 acentenin müracaat ettiği anlaşıldı.

Sigorta acentelerinin yetkilileri, ödemelerde zorlandıkları ve tahsilatta zorlandıklarını belirtti. Görüşme yapılan acentelerden sadece 2’si Kredi Garanti Fonu’na müracaat ettiğini; fakat olumlu geri dönüş alamadıklarını belirtirken; acentelerin yarısına yakını kriz döneminde sağlanan kredi koşullarının yetersiz olmadığı görüşünü savundu.

Kasko yapılmıyor              

Özellikle esnaf kesiminin, belirsizlik nedeniyle özellikle kasko yaptırmaktan kaçındığını belirten sigorta acenteleri yetkilileri, “Arabamı nasıl olsa kullanmıyorum. Kaza riski söz konusu olmaz” düşüncesiyle bazı otomobil sahiplerinin trafik sigortalarını dahi ertelediklerine dikkat çekiyor.

Sigorta acenteleri, “Virüsten kaynaklanan sıkıntıların ne zaman biteceği konusunda bir tahmininiz var mı” sorusuna ise en erken Haziran ayını işaret ederken, bazı acenteler “Eylül-Ekim”; bazıları da “1 hatta 2 yıl piyasa toparlanamaz” cevabını verdi.

Son Haberler

Diğer Haberler