25.6 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 28, 2022

Su Deposu Temizliği Neden Gerekli?

- REKLAM -

Su deposu temizliği sayesinde su ile bulaşabilen hastalıklarla mücadeleyi başlatmış oluruz. Su depolarında bulunan kullanma ve içme sularının çamur, pas, çamur ve oluşan mikroorganizmalarsan arınmış olamadı gerekiyor. Depoların uzun süre temizlenmesi ve su deposu dezenfektesi yapılmadığı sürece depolarda kireç, pas, balçık ve depoda bekleyen suyun meydana getirdiği tortunun yanı sıra kedi ve fare gibi canlılarında düşüp öldüğüne tanık olduk. Temizliği yapılmayan su depolarında meydana gelen mikroorganizmalarla  insan sağlığını tehdit edebilecek kolera, ishal, tifo  gibi hastalıklar  meydana gelir. Bizlerde depoda bulunan su ile meyve ve sebzelerimizi yıkayarak, duş alarak, dişlerimizi fırçalayarak söz konusu olan bu hastalıkların bulaşmasına neden olabiliriz. Kirli su depolarında meydana gelen kimyasal değişiklikler, şebekeden gelen klorlu suyun etkisini yok ederek durumu daha da vahim bir hale getirir.

Su deposu dezenfektesi ve temizliği arasındaki fark

Su deposu içerisindeki temizlik deponun içindeki kirliliği deponun dışına tahliye edilmesi ve yok olması için yapılır. Su deposuna yapılan temizlikte depo içindeki bakteri, patojen, spor, virüs ya da mantarlar etkisiz hale gelmiyor. Yapılan bu işlem aşamasında su deposu dezenfekte hizmeti devreye girer. Bu işlem belirli yöntem ve metotlar ile uygulanmaktadır. Bu metotların başında ozonlama ya da kimyasal yöntem gelmektedir.

Ayrıca şunu da belirtelim temizlik esnasında depo kontrol edilir çatlak yanda kırık varsa su deposu yalıtımı yapılır. Fakat su deposu beton bir yapıya sahipse çatlak ve kırıklar poliüretan enjeksiyon ile tamir edilir.

Son Haberler

Diğer Haberler