27.5 C
İstanbul
Cuma, Haziran 24, 2022

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

- REKLAM -

Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet destekli olarak vatandaşlara verilen ayrıcalıklı bir sigorta poliçesi olarak ön plana çıkmaktadır. Günümüzde kişiler birçok etkene bağlı olarak sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Sağlık sorunlarıyla kişiler karşı karşıya kaldıktan sonra tedavi masrafları ve giderleri konusunda zorla biliyorlar. İşte tamda bu noktada devreye tamamlayıcı sağlık sigortası girmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında kişiler birçok ayrıcalıktan yararlanma avantajına ulaşabiliyorlar. SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerde de tamamlayıcı sağlık sigortaları işlevsellik gösteriyor. Yatarak ve ayakta tedavi sonucunda karşılaşılan güvenceyi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsar. Rutin olarak gerçekleştirilen muayene kontrolleri ve daha birçok olası durumda tamamlayıcı sağlık sigortası aktif bir pozisyonda işlevsellik gösterir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Son günlerde kişilerin ilgi odağında bulunan konulardan birisi de tamamlayıcı sağlık sigortası olarak ön plana çıkıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası hastalara birçok sağlık alanında avantajlar sağlayan son derece önemli bir süreci teşkil ediyor. Böylelikle kişiler hızlı bir hizmet deneyimine masrafsız bir şekilde erişmiş oluyorlar. Sağlık sigortaları arasında bulunan tamamlayıcı sağlık sigortası aşağıdaki alanlarda teminat sağlar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Refakatçinin giderleri,
 • Kemoterapi süreci,
 • Diyaliz süreci,
 • Radyoterapi,
 • Yatarak tedavi durumları,
 • Ayakta tedavi durumları,
 • Ameliyat,

Yukarıdaki süreçleri tamamlayıcı sağlık sigortası kapsar. Fakat bu maddeler sigorta şirketinden şirketine farklılık gösterebilir. Dolayısıyla bu süreçte alacağınız teminatlar üzerinde sigorta şirketleri oldukça önemli bir rol oynar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Nelere Göre Belirleniyor?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının belirlenmesinde rol oynayan birçok anahtar unsur bulunuyor. Fiyatların oluşumunda rol oynayan anahtar etmenlerin başında yaş aralığı gelmektedir. Örneğin 25 yaşında bir kişinin sigorta fiyatıyla, 55 yaşındaki bir kişinin tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatı birbirinden tamamen farklıdır. Yaş ne aralığı pozisyonu ne kadar yüksek aralıklarda olursa fiyatlar yukarı yönde artış gösteriyor.

Ayrıca fiyatların oluşmasında etkili olan bir diğer önemli unsur da şehir faktörüdür. Ankara’daki fiyatlarla İstanbul’daki fiyatlar arasında farklılık bulunuyor. Şehir faktörüne bağlı olarak fiyatlara artarak, azalabilir. Ayrıca bu süreçte cinsiyet faktörü de fiyatların oluşumunda rol oynamayı başarıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını Herkes Alabilir Mi?

Günümüzde kişilerin tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmeleri için SSK lı olmaları şarttır. Aynı zamanda ‘’Bağkurlu’’ ve devlet statüsünde memur olarak çalışan kişilerde tamamlayıcı sağlık sigortasından avantajlı koşullar ekseni çatısı altında yararlanabilirler.  Bu süreçte ailede bulunan 0 ile 65 yaş arasındaki kişiler içinde tamamlayıcı sağlık sigortaları yaptırabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortaları günümüzde sadece SGK anlaşmalı özel hastanelerde geçerli bir sigorta poliçesidir.  Dolayısıyla kişilerin bu süreçte SGK anlaşmalı özel hastaneleri tercih etmeleri gerekiyor. Aksi durumda tamamlayıcı sağlık sigortalarından yararlanamazlar. Tamamlayıcı sağlık sigortalarından yararlanmak istiyorsanız bu faktöre dikkat etmeniz oldukça önemli bir süreci teşkil ediyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsamıyor?

Tamamlayıcı sağlık sigortası birçok sağlık sorununu karşılasa da bazı durumlarda karşılamadığı sağlık sorunları da olabiliyor. Bu sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir;

 • Gözlük,
 • Lens,
 • Ambulans hizmetlerinden yararlanma,
 • Check- UP,
 • Diyetisyen,

Yukarıdaki faktörler tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girmeyen sağlık problemleri olarak ön plana çıkıyor. Fakat burada şunu belirtmek gerekir ki, bazı sigorta şirketleri ek teminat kapsamında diş ve ambulans teminatlarını da ekleyebiliyorlar. Böylelikle tamamlayıcı sağlık sigortanız daha geniş kapsamlı bir sağlık sigortası olarak ön plana çıkıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Günlük Limiti Nedir?

Limitler genellikle günlük olarak gerçekleşmez. Limitler yıllık bazda gerçekleşir. Fakat bu süreçte de en önemli rolü sigorta şirketleri oynuyor. Dolayısıyla yıllık limit miktarı tamamen sigorta şirketlerinden şirketlerine farklılık gösterir. Ortalama olarak baz alacak olursak 10 ile 15 arası bir muayene hakkından bahsedebiliriz.              

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl İptal Ettirilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı iptal ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketine durumunuzu açıklayan bir iptal dilekçesi yazarak süreci başlatabilirsiniz. İptal süreci ortalama olarak 3 iş günüyle 4 iş gününde değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak 5 iş gününde iptal süreci tamamlanır ve kişilerin tamamlayıcı sağlık sigortası iptal olur. Diledikleri takdirde kişiler tekrardan tamamlayıcı sağlık sigortalarını yaptırabilirler ve tekrardan geniş standartlar dahilinde sigortalardan yararlanma fırsatlarına sahip olabilirler.

Kaynak : https://sigortasirketi.com.tr

Son Haberler

Diğer Haberler