32.7 C
İstanbul
Cuma, Haziran 14, 2024

Tekin Kaya ‘istihdam destekleri arttırıldı’

- REKLAM -

Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2015 yılı 2. olağan Nisan ayı toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2015 yılı ilk 3 aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildi. Buna göre, İlimizde İŞKUR’a işverenlerden 2015 yılının ilk 3 aylık dönemde 7.054 kişilik işgücü talebinin geldiği, yine bu dönemde İŞKUR aracılığıyla 4.068 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, İŞKUR’ un meslek kursları, işbaşı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlarından yılın ilk üç ayında toplam 1.882 kişinin faydalandığı, düzenlenen kurs ve programlar için 2.251.562,50-TL ödenek kullanıldığı belirtildi.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kanunla İŞKUR’ un istihdam desteklerinin artırıldığına vurgu yaptı. Bu kapsamda, İşbaşı eğitim programlarındaki kursiyer ücretlerinin 10 Nisan 2015 tarihi itibariyle 25.-TL’den 36,50.-TL’ye çıkarılmış olduğunu, bunun aylık bazda asgari ücrete tekabül ettiğini, programdan yararlanan katılımcıları istihdam eden işverenlere 30 ila 42 ay arasında SGK teşviki uygulandığını, katılımcılara işverenler tarafında ilave ücret verilebilmesinin yolunun açıldığını ve bu ödemenin de vergi matrahından mahsup edilebildiğini ifade etti.

Sakarya Vali Yardımcısı Akın YILMAZ, işbaşı eğitim programlarının iş arayanlar ve işverenler için çok güzel bir fırsat sunduğunu ifade etti. Bu programlarla, en az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin yetiştirilmek üzere alacağı işçilerin yaklaşık 6 aya kadar ücretlerin İŞKUR tarafından karşılandığını hatırlatarak bu programlardan daha fazla iş arayanın ve işverenin istifade etmesinin istihdamı artıracağını belirtti. Dolayısıyla, istihdam açısından son derece önemli olan İşbaşı Eğitim Programları hakkında işverenlerin bilgilendirilmesine dikkat çekti.
Kurul, iş arayanlarla işverenleri bir araya getirilerek iş görüşmeleri yapmalarına yönelik istihdam etkinliklerinin desteklenmesini kararlaştırdı. Bu kapsamda, 11-12-13 Mayıs 2015 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi kampüsünde “İş-Sizi Arıyor” sloganıyla SAGİF istihdam fuarının bu yıl 2.’sinin düzenlenmesi uygun görüldü. Söz konusu istihdam etkinliği ile üniversiteden yeni mezun olacaklar ile meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin ve iş arayanların desteklenerek işe girmelerinin kolaylaştırılmasının hedeflendiğine yer verildi.

İlimizin muhtelif sektörlerinin farklı mesleklerdeki işgücü ihtiyaçları ile mesleki eğitim taleplerinin belirlenmesine yönelik İŞKUR’un 15 Mart-30 Nisan tarihleri arasında 2000 işyerinde anket uygulanmasına ilişkin kurul üyelerine bilgi verildi. Yapılan ziyaretlerde, her 3 işyerinden en az birinin işçi talebinde bulunduğu, her 100 işletmeden 75’inin nitelikli işgücü ihtiyacı olduğunu belirttiğine yer verildi. Ayrıca, yapılan çalışma ile İlin işgücü piyasasının fotoğrafının çekildiği, çıkan sonuçların ilgili kurumların istifadesine sunulabilmesi için analiz raporunun yayınlanacağı belirtildi.

Diğer taraftan, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda İŞKUR tarafından 41 meslekte 9.562 kişiye yönelik istihdam garantili mesleki eğitim kurs programlarının açılması ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde değişen işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda, ortaöğretim kurumunda yeni alan/dalın açılmasına ve bazılarının ise kapatılmasına karar verildi.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler