9.6 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 19, 2021

Teknolojinin gelişmesiyle gelecekte dijital pazarlama nasıl evrilecek?

İstanbul Ticaret Üniversitesi, İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen YILDIRIM ve Yüksek Lisans Öğrencisi Kaan FİDAN’ın İstanbul Ticaret Üniversitesi Girişimcilik Dergisinde yayınlanan Dijital Pazarlama Stratejileri Üzerine Nitel Bir Araştırma başlıklı makalesinde önümüzdeki yıllarda, dijital mecralarda yapılan reklam ve kampanyalar artarak devam edecek ve geleneksel reklam mecralarına yapılan yatırımlar azalacağına ifade edildi.

Teknolojinin gelişmesiyle gelecekte dijital pazarlamada Sesli Asistan, Sohbet Robotları, Sanal ve Artırılmış̧ Gerçeklik, Veriye Dayalı Kişiselleştirilmiş Pazarlama ve Etkileyici Pazarlama’nın daha ön plana çıkacağı öngörüldü.

Makalede; ‘Sesli asistanların ön plana çıktığı bir döneme girdik. Sesli asistanlar her geçen gün müşteriler için çok daha büyük bir temas noktası haline gelecek. Adres, saat sormanın çok ötesinde, duygulara ve tüketicinin isteklerine anlık cevap verme imkânı yakalayarak daha hızlı ve kolay etkileşimler tasarlanabilecek.

Arama motorları, e-ticaret siteleri, bu konuda kendilerini geliştirirken, diğer firmalarında dijital alanlarda bu gelişime ayak uydurmaları gerekecek. Arama trendlerinde yakın zamanda elle yazmak yerine, sesli komutları kullanmak daha fazla yaygınlaşacaktır.

Önümüzdeki dönemlerde sohbet robotu kullanımının yaygınlaşması kaçınılmaz. Yakın bir gelecekte, sohbet robotlar ile yemek siparişi verebilir veya uçak bileti satın alabileceğiz gibi duruyor. Markalar geliştirdikleri sohbet robotla ile ürünlerin daha kolay satılmasını sağlayacak ve tüketicilerle daha hızlı ve kolay iletişim kurabilecektir.

Bugüne kadar birçok marka artırılmış̧ gerçekliği dijital pazarlama alanında başarılı bir şekilde kullandı. Sanal ve artırılmış̧ gerçeklik teknolojisi, çevrimiçi olarak uzaktaki kullanıcılara neredeyse gerçeğe çok yakın bir deneyim yasama imkânı sağlıyor. Örneğin, satın almak istediğiniz evi, 360 derece sanal turla gezebiliyorsunuz. Veya istediğiniz bir elbiseyi sanki fiziksel mağazada giymiş̧ gibi, deneyimleme imkânı sağlıyor. Ya da almak istediğiniz bir mobilyanın, sizin salonunuzda nasıl duracağını görebiliyorsunuz.

Özellikle, e-ticaret, emlak, otomotiv, kozmetik gibi birçok sektörde bu alanda büyük potansiyel var. Ancak sanal ve artırılmış̧ gerçeklik teknolojisi pahalı olduğundan söz konusu teknolojiye, bir süre daha, büyük markalar haricinde yatırım yapabilmek oldukça zor gibi görünüyor.

Geleneksel pazarlama etkisini kaybederek yerini veri analiziyle kişiye özel pazarlamaya bırakıyor. Artık tüketiciler reklam ve kampanyaların da kişisel ihtiyaçlarına cevap veren mesajlar görmek istiyorlar. Makine öğrenimi ile veri tabanındaki hedef kitleyi harekete geçirecek ve hangi pazarlama stratejisinin daha etkili sonuçlar verebileceğini çok net bir şekilde görülebiliyor. Bu durum reklam bütçelerini belirlerken, kâr marjı yüksek olan modellere yönelmeye imkân tanıyor. Önümüzdeki yıllarda, online reklam verenlerin en az yüzde 90’ı kişiselleştirilmiş̧ pazarlamayı kullanıyor olacak. Tamamen kişiselleştirilmiş̧, internet sitelerinde de önemli oranda artış olacak. Kendi verilerinden yararlanmak için makine öğrenimini kullanan reklam verenler, tahmine dayalı modeller sayesinde teklif stratejilerini daha hassas bir şekilde kontrol edebiliyor. Bu yöntem, reklam harcamasının getirisini ve geliri artırabilmek için en değerli dönüşümlere odaklanmayı sağlıyor.

Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre internet kullanan gençlerin %70’i televizyon ünlülerine değil, ünlülere güveniyor. Hedef kitlesinin çoğunluğu gençlerden oluşan markaların, bu trendin gerisinde kalmamak için uygun stratejiler geliştirerek ünlülerle işbirliği yapmaları gerekecek. Etkileyici Pazarlama, önümüzdeki yıllarda dijital pazarlamanın en önemli kanallarından biri olacaktır’ denildi.

Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1492896

-REKLAM-

Son Haberler

Diğer Haberler