15.6 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Temiz Şirinevler Üretim Mali Destek Programı Gebze’de Tanıtıldı

- REKLAM -

Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Kocaeli Şubesi tarafından organize edilen ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Destekleri konusunda bilgilendirmek yapmak amacıyla düzenlenen ‘Temiz Üretim Mali Destek Programı’  semineri Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşti.  Toplantıya ENVERDER Kocaeli Şube Başkanı  Ali Fuat Eyüboğlu,  GEPOSB Başkanı Osman Erkan,  Bölge Müdürü İrfan Ayar, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Kocaeli Koordinatörü Ahmet YAZICI ile öteki davetliler katıldı.

Temiz Üretim ve Enerji Verimliliği

Toplantının açılış konuşmasını yapan  ENVERDER Kocaeli Şube Başkanı  Ali Fuat Eyüboğlu şunları ifade etti, “ Temiz üretim en basit anlamıyla; hammadde ve enerjiyi az kullanmayı, yeniden kullanım ve geri dönüşümü arttırmayı, daha az atık oluşturmayı ve tehlikeli atık miktarını azaltmayı amaçlar. Sanayiciler, imalatçılar yani bizler açısından değerlendirdiğimizde  “Temiz üretim ve enerji verimliliği” aynı zamanda daha az kaynak girdisi ile daha fazla üretmeyi ifade etmektedir. Daha az kaynak girdisi ile üretim ise maliyet düşürücü etkisinin yanında herkes için daha az kirlilik ve daha fazla refah demektir. Üretimdeki  enerji tüketiminin, doğal kaynakların, su, malzeme ve hammadde kullanımının azaltılması demek verimlilik demek,  rekabet gücündeki artış demektir.   Sadece doğa ve çevre için değil ulusal ve uluslararası rekabet için, maliyetleri düşürmek, karlılığı arttırmak için temiz üretim ve enerji verimliliğinin önemini bugünkü toplantımızda üretici ve sanayici dostlarımıza bir kez daha vurgulamak istiyoruz.  İşte tam burada sağladığı hibe desteği ile temiz üretim ve enerji verimliliğini Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yetkililerinden dinlemeniz için sizleri bir araya getirdik” dedi. Sayın Eyüboğlu’nun konuşmalarının ardından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Proje Uygulama Birimi Uzmanı Ertuğrul Ayrancı’nın “Temiz Üretim Mali Destek Programı ”sunumu gerçekleşti. KOBİlerin atıklarını azaltması, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanması, çevreci ürünler üretmesi gibi önceliklerde hazırlayacakları projelere 400 Bin TL’ye kadar hibe verdiklerini belirtirken son başvuru tarihinin 27 Mart 2015 olduğu vurgulandı ve program üzerine detaylı bilgiler verildi.

Soru ve cevapların ardından toplantının sonunda  Kocaeli Şube Başkanı  Ali Fuat Eyüboğlu,  GEPOSB Başkanı Osman Erkan,  Bölge Müdürü İrfan Ayar, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Kocaeli Koordinatörü Ahmet YAZICI’ya plaket takdiminde bulundu.

- REKLAM -

Son Haberler

Diğer Haberler