25.7 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 11, 2022

Tramvaylar için alım ihalesi yapıldı

- REKLAM -

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Raylı Sistemler Şube Müdürlüğü tarafından tramvay alım ihalesi yapıldı. 61 milyon 105 bin TL yaklaşık maliyet belirlenen ihaleye 2 firma katıldı. Firmalardan Hyundai Eurotem Demiryolu Araçları A.Ş. teşekkür mektubu vererek teklif sunmazken, Bursalı firma Durmazlar Makine Sanayi ve Tic. A.Ş. 19 milyon 740 bin Avro teklifte bulundu. İhaleyi kazanan yüklenici firmadan 12’nci ayda 1 araç, 14’üncü ayda 2 araç, 15’inci ayda 3 araç, 16’ıncı ayda 3 araç ve 17’inci ayda 3 araç olmak üzere toplam 12 adet tramvay aracını teslim etmesi isteniyor.

FİRMA İŞ PROGRAMI HAZIRLAYACAK
İhaleyi kazanacak yüklenici firmadan sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde iş programı yaparak Büyükşehir Belediyesi onayına sunması gerekiyor. Yüklenici firma tarafından hazırlanacak iş programında, teknik şartname baz alınarak tramvayın; genel tasarım, detay proje, tüm üretim, montaj, test ve teslim süreçleri ile sözleşmeye uygun nakit akış programını da içermesi isteniyor.

TRAMVAYIN ÖZELLİKLERİ
Alçak tabanlı olacak tramvay 28-33 metre uzunlukta ve 2,45-2,65 metre genişlikte olacak. 250-300 yolcu kapasiteli olacak tramvayın her iki yönde de iniş ve biniş kapıları ile iki ekli kapı ve dört çift kapısı olacak. Her iki baştan da sürücü kabini bulunacak tramvay, her iki baştan da sürülebilecek. Maksimum işletme hızı 70 km/s, ortalama işletme hızı ise 20 km/s olacak.

YERLİ FİRMAYA YÜZDE 15 İNDİRİM
İhaleye katılan firmalardan katılım şartı olarak da Yerli Malı Belgesi veya Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi, İmalat Yeterlik Belgesi, Kapasite Raporu gibi belgelerin yanı sıra kamu veya özel sektöre tramvay, hafif raylı sistem veya metro araçlarından herhangi birini temin etmiş olması şartı aranıyor. İhaleye yerli ve yabancı tüm firmalar katılabilirken yerli malı teklif eden istekliye ihalenin tamamında yüzde 15 oranında fiyat avantajı uygulanacak.

Son Haberler

Diğer Haberler