28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

TZOB’dan Sevinç ve Cirav’a yanıt

- REKLAM -

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, Karadeniz İhracatçı Birlikleri ile Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Edip Sevinç ve Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Mehmet Cirav’a seslenerek, “fındık fiyatlarının yükselmesinden niçin bu kadar rahatsızsınız” dedi.

Kozoğlu, Karadeniz Gazetesi önünde Ziraat Odası başkanları ve temsilcileriyle yaptığı açıklamada, geçen yıl fındık üretimi yapılan 14 il için açıkladıkları 371 bin 185 tonluk rekolte tahmininin, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 412 bin ton fındık rekolte açıklamasına oldukça yaklaştığını bildirdi.
Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2014-2015 ihracat verilerine göre, ihraç edilen 201 bin ton fındığın 187 bin tonunu 2014 ürünü fındıktan oluştuğunu, bunun da 374 bin tonluk kabuklu fındığa tekabül ettiğini belirten Kozoğlu,bu rakamların bile, 2014 yılında yaptıkları rekolte tahminin ne kadar isabetli olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

-“Tahminiz spekülasyondan, çıkardan uzak”-

Kozoğlu, şunları kaydetti:
“İhraç edilen 2014 ürünü 374 bin ton kabuklu fındık, Birliğimizin yaptığı 371 bin tonluk rekolte tahminin, 2013 yılından kalan stokları da dahil ettiğimizde ne derece gerçekçi olduğunu, her türlü spekülasyondan, çıkardan uzak bulunduğunu göstermektedir.
2015 yılı için, TÜİK, 585 bin ton, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 646 bin 254 ton fındık rekolte tahmini yapmalarına rağmen, Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu, 733 bin 246 ton fındık rekolte tahmini yapıyor.
TZOB fiyatları yükseltmek için rekolte çalışması yapmıyor.Gerçeğe ulaşmak için, fındık üretilen 16 il ve 130 ilçedeörnekleme metodu uygulayarak, çotanak sayımı şeklinde rekolte çalışması yapıyor. Kimseden gizlimiz, saklımız yok. Herşey ortada. Hatta çotanak sayımı yapılan bahçelerin adreslerini verelim isteyengidip görebilir.
Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu da açıklasın. 733 bin 246 ton rakamını nereden buldu.
Niye önceki tahmini olan 713 bin tonu, 20 bin ton artırdı.
Bunu sormak bir üretici olarak bizlerin hakkı. Kimse bizim alın terimizle oynamasın. Üretici olmazsa hiçbir şey olmaz.”
Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nin rekolte çalışmasında, “Haziran sonu ve Temmuz başında dış etkenler (döllenme problemi, zararlıların etkileri ve iklimsel etkiler) sebebiyle meydana gelebilecek çotanak dökülmeleri hesaba katılmamıştır” diyerek itirafta da bulunduğuna da dikkati çeken Kozoğlu, şöyle devam etti:
“Bunun üzerine Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nin rekolte tahminlerine nasıl inanalım? Bizim, 2015 fındık rekoltesi tahminiz 590 bin 394 tondur ve gerçeğe en yakını bizim ki olacaktır.Stoklar rekolteden sayılmazsa, ki rekolte değildir, TZOB’un tahminlerininne kadar isabetli olduğunu görülür.

-“Üreticiyi de düşünsünler”-

Yıllardır Karadeniz Bölgemizde çiftçimizin tek geçim kaynağı olan fındıkla servetlerine servet katanlar üreticiyi bu kadar dışlamasınlar. En az kendileri kadar üreticiyi de düşünsünler. Unutmasınlar ki çiftçi bahçesine giremez, kültürel işlemlerini yapamaz, maliyetlerini düşüremez, yeterli ürün elde edemez ve uygun fiyatla satamazsa bu üreticilerimizin olduğu kadar sadece karını düşünen, sadece parayı düşünen ihracatçının da sonu olur.

-“Sevinç, iyi bilsin ki TZOB’un saygınlık ve prestiji tahayyüllerinin
ötesindedir”-

Karadeniz İhracatçı Birlikleri ile Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Edip Sevinç, TZOB’un sezon sonu rakamlarında sürekli yanıldığını söylemektedir. Kendilerine şunu sormak lazımdır. Devir stoklarını dışarıda tuttuklarında gerçekleşen rekolteye kim en fazla yaklaşmaktadır. Rekoltenin içinde eski fındığı da koyup rekolte açıklamanın amacının ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Fiyatlarla oynamak. Üreticinin elinden fındığı ucuza kapatmak. Sevinç, şunu da iyi bilsin ki TZOB’un saygınlık ve prestiji tahayyüllerinin ötesindedir.

-“Külliyen yanlış olan sözün amacının ne olduğu bellidir”-

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, basına verdiği demeçte, TZOB rakamlarının, her yıl en az 80-90 bin eksik olduğunu iddia etmektedir. Külliyen yanlış olan bu sözün amacının ne olduğu bellidir. Bu yıl rekolte Cirav’ın iddia ettiği gibi 700 bin ton civarında olmayacaktır. Rekolte 590 bin tonda kalacaktır.
Üreticimiz, bizim söylediklerimizi esas alsın ve ürettikleri fındığı,ihtiyacı oranında satsın, emanete vermesin.
Bizim gözümüz tüccarın, ihracatçının parasında değil, fındığı üretirken, yıllardır kaybettiğimiz, değerinde satamadığımız ürümüzde.”
Fındıkla ilgili üretici aleyhine köşe yazılarına yer veren Karadeniz Gazetesi’ni de eleştiren Kozoğlu, şunları söyledi:
“TZOB’u eleştirenlere sormak lazım. Fiyatın yüksekliği yüzünden üreticiyi mi mağdur edelim. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun rekolte tahminlerini niçin eleştirmiyorsunuz? Karadeniz İhracatçı Birlikleri ve Fındık Tanıtım Grubu, rekolte tahminin de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yaklaşık 87 bin ton, TÜİK’e 148 bin ton fark attı. Onları eleştirmiyorsunuz da büyük bir çiftçi kuruluşu olan TZOB’u eleştiriyorsunuz. Çiftçimizi konuyla ilgili bilgilendireceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Herkes iyi düşünüp öyle karar versin, kimse 4,5 milyon çiftçiyi karşısına almasın.”
Kozoğlu ve beraberindeki heyet, Karadeniz Gazetesi önüne siyah çelenk bıraktılar.

Son Haberler

Diğer Haberler