28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Yerel Kalkınma Sinerji Toplantısı KOTO’da yapıldı

- REKLAM -

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 2014 yılında hayata geçen “81 İle 81 Akademik Danışman” projesi kapsamında Doğu Marmara Bölgesi özelinde sekizincisi düzenlenen ‘Yerel Kalkınma Sinerji Toplantısı’, Kocaeli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde 7 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

TOBB Kocaeli Akademik Danışmanı Prof. Dr. Halit Keskin’in moderatörlüğünde gerçekleşen ve KOTO Genel Sekreteri Oktay Baltalı’nın konuşmasıyla açılan toplantıya; Kalkınma Bakanlığı, TOBB, Kocaeli Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Bolu TSO, Gerede TSO, Düzce TSO, Düzce Ticaret Borsası, Akçakoca TSO, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası, Sakarya TSO, Akyazı TSO, Yalova TSO, Sakarya Ticaret Borsası, KOÜ Teknopark, GOSB Teknopark, Sakarya Teknokent’in temsilcileri ile üniversitelerden akademisyenler katıldı. Kocaeli Ticaret Odasının açılış konuşmasının ardından, TOBB/TEPAV temsilcileri söz konusu proje ile toplantıya iştirak eden kurum ve kuruluşlar arasında yerel kalkınma odaklı işbirliğinin geliştirilerek kurumsal bir çerçeveye kavuşturulmasının amaçlandığını ifade etti. Bu doğrultuda toplantıdan beklenen çıktıların belirtilmesinin ardından söz sırasıyla oda temsilcileri, akademik danışmanlar ve ajans uzmanlarına verildi. Toplantıda Sakarya Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Altundemir, Bolu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Engin İbrahim Erdem, Düzce Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Taşgit, Yalova Akademik Danışmanı Dr. Metin Sabuncu ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Uzmanı Sibel Çetin bölgesel kalkınma konusunda yürütülen faaliyetlerle ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Toplantıda söz alan kurum ve kuruluşlar, kalkınma ve rekabet edebilirlik konusunda bugüne kadar yaptıkları analizlerden ve geliştirdikleri stratejilerden bahsetti, karşılaştıkları problemler hakkında bilgilendirmede bulundu. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) olarak; başta Doğu Marmara Bölge Planı 2014-2023 olmak üzere bölgesel kalkınmaya rehber olacak nitelikte hazırlanan analiz ve strateji belgelerinden bahsedildi, MARKASTAT ve YATBİS gibi bölgeye dair geliştirilen sistemler tanıtıldı ve “Akıllı İhtisaslaşma Stratejileri S3 Platformuna” üyelikle uluslararası arenada atılan adımlar hakkında bilgi verildi. Bu çalışmaların dışında, bölgesel kalkınmaya hizmet etmek amacıyla devletin ve kurumun sağladığı destekler hakkında bilgi vererek paydaşlarla bire bir temas halinde olan İl Yatırım Destek Ofislerinin yürüttüğü faaliyetlere değinildi. Bugüne kadar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında düzenlenen fuar, toplantı ve organizasyonlara katılımla gerçekleştirilen bölgesel tanıtım çalışmaları anlatıldı. Ayrıca, ajansın çeşitli destek enstrümanlarıyla bugüne kadar bölgeye sağlanan katkı ile Mali Destek Programlarından faydalanan başarılı projeler hakkında genel bir bilgilendirme yapılmıştır.

Değerlendirme aşamasında katılımcı kurum ve kuruluşlar arasındaki iletişim ve koordinasyon eksikliğine dikkat çekildi, bu durumun önüne geçilerek kurumlar arası sinerjinin güçlendirilmesi için işbirliği çalışmalarının gerekli olduğu vurgulandı. 81 ilde yürütülmesi planlanan bu toplantılar sonrasında akademik danışmanların hazırlayacağı analiz ve raporlama çalışması ile bu projenin yol haritasının çıkartılması beklenmektedir.

Son Haberler

Diğer Haberler