28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Zeytinoğlu: Cari Açık Beklentimizin Üzerinde Gerçekleşti

- REKLAM -

Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Mayıs ayında cari açığın beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirterek “Mayıs ayında yıllık cari açık 44,7 milyar dolara yükseldi. Cari açığın beklentilerimiz üzerinde gelmesinde hizmet gelirlerinin geçen yıla göre düşük gerçekleşmesinden ve dış ticaret açığının Mayıs ayında yüksek olmasından kaynaklandığını görüyoruz” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan cari işlemler dengesi gelişmelerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Mayıs ayında cari açık beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. 5 aylık dönemdeki cari açık 18.5 milyar dolara gerilemesine karşın yıllık cari açık 44,7 milyar dolara yükseldi. Cari açığın beklentilerimiz üzerinde gelmesinde hizmet gelirlerinin geçen yıla göre düşük gerçekleşmesinden daha çok dış ticaret açığının Mayıs ayında yüksek olmasının etkisi var. Mayıs ayında dış ticaret açığının Nisan ayına göre neredeyse 2 milyar dolar civarında artarak 5 milyar 367 milyon dolara çıktığını görüyoruz.” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu açıklamasında “Bu yaz turizm gelirleri çok umut verici görülmüyor ama haziran ayından itibaren turizmin katkısını daha fazla göreceğimizden yıllık cari açığımızın düşmesini bekliyoruz” dedi.

Başkan Zeytinoğlu cari işlemler dengesi hesaplarında doğrudan yatırımların ilk beş ayda yüzde 16,6 azaldığını belirterek “Ülkemiz doğrudan yatırım girişinde çok daha fazla potansiyele sahip. Ekonomik büyüme ve daha çok istihdam için katma değer yaratacak yatırımları çekmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Son Haberler

Diğer Haberler