28.7 C
İstanbul
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Zeytinoğlu; ‘Hükümet bir an önce kurulmalıdır’

- REKLAM -

Kocaeli Sanayi Odası’nın Ağustos ayı Meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında gerçekleştirildi. KSO Meclis toplantısına TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Başkanı Prof.Dr. Ahmet Arif Ergin konuk konuşmacı olarak katıldı. Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Haluk Görgün, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Bekir Çakır, KOÜ Genel Sekreteri Fatih Akbulut’da meclis toplantısına katılan davetliler arasındaydı.

Meclis toplantısında ilk konuşmayı yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ülkemizin son günlerde oldukça zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak , “Geçtiğimiz ay Suruç’ta daha sonra polisimize, askerimize yönelik gerçekleşen ve devam eden terör saldırıları ile derinden sarsıldık. Her türlü terör girişimini kınıyor; şiddeti lanetliyoruz” dedi.

Zeytinoğlu konuşmasının devamında,”Bugüne kadar terör olaylarında hayatlarını kaybetmiş tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Ülkemizin tüm bu olumsuzlukların üstesinden geleceğine yürekten inanıyoruz.Bu zor dönemde birinci önceliğimiz istikrarın korunması olmalıdır.Bunun sağlanması için hükümetin bir an önce kurulmasını ve artık Türkiye’nin ekonomi gündemine odaklanması gerektiğini vurgulamak istiyoruz” dedi.

2014 yılını yüzde 2.9 gibi düşük bir büyüme ile kapatıldığını belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ 2015 yılını da yüzde 2,5-3 büyüme ile kapatacağımızı düşünüyoruz.2016 yılının da düşük büyüme ile devam etmesinden endişe duyuyoruz. Hedeflerimize ulaşmak için yüzde 5’in üzerinde bir büyüme oranı istediğimiz istihdamı yaratacaktır. Ancak istikrarın olmadığı bir ekonomi ile bunun mümkün olmadığını görmekteyiz. Seçim sonrası siyasi belirsizlikle birlikte, AB’de durgunluk devam ederken, Rusya’da kriz yaşanırken, Orta Doğu’da jeopolitik gerginlikler olurken, ülkemizde yatırımlar neredeyse durma noktasına gelmiştir. Yatırımların 2012 yılından bu yana yerinde saydığını görüyoruz.

İmalat sanayinin milli gelir içindeki payı 1998 yılında yüzde 23,9 iken, 2014 yılında yüzde 15,8’e gerilemiştir. Bu yılın ilk çeyreğindeki payı yüzde 16,5 olmuştur. Kaldı ki ülkemize gelen doğrudan yatırımlar da son on yılın en düşük seviyesinde. Elbette hizmetlerden tarıma, tüm sektörlerin ekonomimiz için önemi büyüktür.
Ancak sürdürülebilir büyümenin temeli yatırımla, üretimle, ihracatla sağlanabilmektedir. İşsizlikten cari işlemlere, ekonominin tüm alanlarında kalıcı çözüm budur. Bu bakımdan bir an önce ekonomide önlem alarak, açıklanan ve planlanan yapısal reformların bir an önce uygulamasını istiyoruz” dedi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Ahmet Arif Ergin kurumun çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
TÜBİTAK’ tarihçesi ve Üniversite Sanayi işbirliği başlıkları altında konuşma yapan Prof.Dr. Ergin, Üniversite-Sanayi işbirliğiyle ilgili ilginç görüşlerini açıkladı.“2005- 2015 tarihleri arasında TÜBİTAK’ın çalışmalarını değerlendiren ERGİN kurumun olumlu çalışmalarını devam ettirmesi gerektiğini vurgulayarak “aksi halde hayatının hatasını yapar. Enerji sektöründe batarya teknolojileriyle ilgili projeler TÜBİTAK tarafından geliştiriliyor. Üniversite- Sanayi İşbirliği’nin yalan olduğuna inanıyorum. Sanayicinin haftalık, aylık zamanlar hatta saat dilimleri önemli iken, Üniversite 4 aylık periyotlarda dönüyor. Zamanlamada uyum olmuyor. Üniversite-Sanayi işbirliği ne kadar yalansa; Üniversite-Kamu ve Sanayi işbirliği o kadar gerçek. Zaman döngüsünü kamu yani TÜBİTAK sağlayacaktır. TÜBİTAK, sanayi ve akademi ile yapılmayacak işleri üstlenmek zorundadır. TÜBİTAK bütün sanayiye eşit uzaklıkta değil, eşit yakınlıkta olacaktır. Akademisyenlerden çok büyük bir beklenti var. Kamunun desteği ile Üniversite-Sanayi işbirliği hayal değil gerçek olur.

Son Haberler

Diğer Haberler